Bilişim 26 KASIM 2015 / 14:28

Unutulma Hakkı talepleri artıyor

Sosyal medyanın giderek hayatın “normal” parçalarından biri haline gelmesi, hukuksal konular üzerinde de etkisini hissettirmeye devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere Mayıs ayında Avrupa Birliği’nin aldığı “unutulma hakkı” kararı, arama motorlarının bölgede gösterilecek sonuçları gizlemesi gerektiğine hükmetmişti. Buna göre Google ve Bing gibi arama motorlarında çıkacak bağlantılar bireylerin talebi sonucunda kaldırılabilecekti. Son gelişmelere bakarsak, Google’ın bu konuda başı ağrımaya devam edecek.

Google tarafından altı ayda bir açıklanan Şeffaflık Raporu’na göre, internet kullanıcılarının Unutulma Hakkı’na karşı olan ilgileri katlanarak artıyor. Yasanın yürürlüğe girdiği günden bu yana geçen süreçte, Google’a gelen talepler 1 milyon 234 bin’e ulaştı. Bu URL kaldırma taleplerinin yüzde 42’si olumlu görülürken, 600 binden fazla talebin hukuki olarak geçerliliği olmadığından kaldırılmadığı raporda açıklanan bilgiler arasında yer alıyor. 

Oldukça geniş bir kapsamda olan talepler, aradan geçen zamana karşın tartışma konusu olmayı sürdürüyor. Bir grup uzman kişilerin, kendilerine ait verileri dilediği zaman ortadan kalkmasını talep edebilecekleri yönünde fikir belirtiyor olsa da, bir grup uzman da kamunun alınan bu kararla birlikte haber alma özgürlüğünün kısıtlandığı yönünde fikir belirtmesi konuyu içinden çıkılmaz bir hale sokuyor.