Bilişim 28 MAYIS 2012 / 09:09

Üniversiteler ile şirketler Ar-Ge Proje Pazarı'nda bir araya geliyor

Teknoloji ihracatı için Ar-Ge pazarı kuruldu

Üniversiteler, teknoparklar ve girişimcilerle sanayicileri ortak bir platformda bir araya getiren TET Ar-Ge Proje Pazarı, 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefleyen Türkiye’nin gelecek yıllardaki teknoloji ihracatına yön vermeyi hedefliyor.Elektrik, elektronik ve bilişim alanında Ar-Ge Proje Pazarı’nı gerçekleştiren İstanbul Elektrik – Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği (Turkish ElectroTechnology – TET), Arçelik, Vestel, LG, Arzum gibi ihracatın yıldızlarının da desteği sayesinde üniversitelerle sanayiciler arasında ortak bir platform kuruyor. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve TET Yönetim Kurulu Başkanı Fatih. K. Ebiçlioğlu’nun katılımıyla 25 Mayıs 2012 Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen TET Ar-Ge Proje Pazarı’nın onur konuğu fütürist – yazar Michio Kaku, geleceğin inşası temalı konuşmasıyla Ar-Ge ve inovasyonu konularına yönelik öngörülerini aktardı.

Elektrik – elektronik ve bilişim sektörlerini el üstünde tutmalıyız

İhracatın sürdürülebilir kılınması, üniversite-sanayi işbirliğinin yaygınlaştırılması ve sektörün yüksek katma değerli üretim yapabilmesi adına Ar-Ge Proje Pazarı düzenlediklerini belirten İstanbul Elektrik – Elektronik, Makine ve Bilişim İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Fatih K. Ebiçlioğlu, “Ar-Ge Proje Pazarı’na üniversitelerimizden, teknoparklardan, girişimcilerden olmak üzere yoğun bir katılım oldu. Türkiye’nin 100’üncü yıl hedefleri doğrultusunda 500 milyar dolar ihracat gerçekleştirebilmemiz için Ar-Ge ağırlıklı projelere ve bu projeleri gerçeğe dönüştürecek yatırımcılara ihtiyacımız var. Bu çerçevede proje sahipleriyle yatırımcıları bir araya getireceğimiz Ar-Ge Proje Pazarı ile bir platform oluşturuyoruz. Platform ile Türkiye ekonomisinin kazanacağına inanıyoruz” dedi.

Üniversitelerle sanayiciler ortak platformda bir araya geldiler

TET Ar-Ge Proje Pazarı’na yapılan 220 başvurudan 117’si bilgi işlem teknolojisi uygulamaları, nanoteknoloji uygulamaları, mikro elektro-mekanik sistem (MEMS) uygulamaları, enerji üretim, iletim ve dağıtımına yönelik uygulamalar, çevre ve enerji verimliliği uygulamaları kategorilerinde değerlendirildi. Gecede 50 bin liralık birincilik ödünün sahibi “Yenilenebilir Enerji Kaynağı – Yakıt Pili” projesiyle Seda Köksal, 30 bin liralık ikincilik ödülünün sahibi “MobiSensense: Çok Amaçlı Portatif Moleküler Analiz Cihazı” projesiyle Burak Türker ve 20 bin liralık üçüncülük ödülünün sahibi “”Sanal Gerçekliğe Dayalı 3D Pacs” projesiyle Fatih Şahin oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun