Bilişim 28 EYLÜL 2015 / 09:46

Ultra HD'nin yükselişi sürüyor

Dünyanın lider uydu ve yayıncılık operatörlerinden SES, aynı zamanda 4K olarak da bilinen Ultra HD’nin, tüketiciler, yayıncılar ve endüstri tarafından hızla yükselen bir ivmeyle benimsenmesine dikkat çekiyor.İlk Ultra HD kanallarının yayına geçmesiyle birlikte, HD kalitesinin çözünürlük ve resim netliği açısından tam dört kat daha fazlasını sunan bu yenilikçi teknoloji, özellikle, Avrupa’da, Kuzey Amerika’da ve Asya’da çekiş gücü kazanıyor.

Bugün SES tarafından yayınlanan ve “Ready. Steady. Ultra HD” adını taşıyan Beyaz Kağıt’ta -orjinal adı White Paper olan özel çalışma dosyası- lider uydu operatörü, 2015 yılının teknolojik alanda çok önemli gelişmelere imza attığını ve uydu ile SES’in, bu yeni teknolojiyi desteklemek ve geliştirmek için merkez konumda bulunduğunun altını çiziyor.

Son günlerde fiyatı cazip 4K / Ultra HD televizyonlar mağazaları doldururken, zorlayıcı içeriklerin aksamadan deneysel canlı yayınları yapılıyor, spor ve yaşam tarzı içerik sunan daha fazla kanal yayına geçiyor, en son Hollywood filmleri Ultra HD çekiliyor ve ayrıca UHD Blu-ray disk formatı da yolda. Ultra HD’nin gelişimini sağlayan dinamikler; talep, ekranlar, içerik ve yayın teknikleri biraraya geliyorlar ve birbirlerini takviye ediyorlar.

Özel bir çalışma dosyası olan Beyaz Kağıt (White Paper) konu hakkında şu notu paylaşıyor: "Demolar, içerik, yüksek teknik standartlar, cihazlar, teslimat altyapısı gibi Ultra HD’yi sağlayan unsurlar yerli yerine oturuyor. Ultra HD gelişimini sağlayan sürüş dinamikleri en iyi şekilde, karşılıklı daha büyük işlerin ve tüketici pazarları arasında daha iyi sonuçların doğması için birbirini takviye unsurlardan oluşan, erdemli bir daire olarak tarif edilebilir.” Bir dağıtım altyapısı olarak SES, "Uyduların kendi bant genişliği uygunluğu ile ülke ve kıtaları kapsayan geniş ayağı sayesinde, Ultra HD içeriğin yayınlanması için doğal bir platform oluşturduklarına” inanıyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun