Bilişim 27 HAZİRAN 2011 / 11:44

Ülke genelinde insan takibi başladı

Yeni uygulamayla bundan böyle yaramaz çocuklara ve aldatan eşlere geçit yok!

Bugüne kadar araç takip sistemleriyle bilinen Arvento, bu kez 'insanları takip etmeye yarayan' kişi takip sistemini pazara sundu. Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal, geliştirdikleri "Kişi ve nesne takip cihazı" sayesinde çocukların kaybolmasını önlemek istediklerini belirterek, "Şayet çocuk zor durumdaysa, cihazdaki düğmeye bastığında tanımlı cep telefonuna anında SMS gidiyor. Çocuğunu korumak için ailelerden yaklaşık 100'e yakın talep geldi" dedi. Birkaç ay önce satışa sundukları bu cihazı, "kıskanç" eşlerin de eşlerini izlemek, aldatılıp aldatılmadıklarını kontrol etmek için sipariş etmeye başladığını belirten Hıncal, cihazın yurt dışında da çalıştığını söyledi.

Hıncal, 2005 yılında Ankara'da Bilkent Teknoloji Geliştirme Bölgesi'nde kurulan Arvento'nun ilk olarak üretim ve yazılımı kendilerine ait olan "araç takip cihazı" ile işe başladıklarını, bu sayede araçların uydu üzerinden takip edildiğini anlatarak, cihazların şu anda ticari taksi, otel, kamyon, tır, ambulanslar tarafından kullanıldığını, geçen beş yılda 120 bin araca bu cihazın takıldığını açıkladı.

Bu araçların sahibi olan 9 bin müşterileri bulunduğunu belirten Hıncal, kuruyemişçiden kuyumcuya, bankalardan nakliye firmalarına her sektörden firmaların bu cihazları kullandığını belirtti.

Cebine koy, takibe başla

Cihazı Alzheimer hastalarının yanı sıra çocuğunun güvenliği için de kullananların bulunduğunu söyleyen Hıncal, kişi ve nesne takip cihazına, özellikle ailelerin yoğun ilgi gösterdiğini kaydederek, şunları söyledi: "Kaçırılan, aylarca bulunamayan çocuklar nedeniyle ailelerden bu cihaza ilgi var. Çünkü okula giden küçük çocuğunuzu servise emanet ediyorsunuz, tüm gün onların yanında olamıyorsunuz. Genellikle ilköğretim öğrencileri için ailelerden talep geliyor. İstediğiniz zaman bilgisayar ya da cep telefonundan internete bağlanarak çocuğunuzu gün içinde kontrol edebiliyorsunuz. Cihaz çocuğun çantasına, önlüğünün cebine konulabiliyor. Hatta çocuk zor durumdaysa, düğmeye bastığında tanımlı cep telefonuna SMS geliyor, sesli görüşme yapılabiliyor. 'Çocuğum için istiyorum' diyerek cihaz içiin bugüne kadar bize yaklaşık 100'e yakın talep geldi."

Kıskanç eşler de kıskaç altında

Bu cihazın ayrıca "kıskanç" eşlerin eşlerini takip etmek, nereye gittiğini izlemek, aldatılıp aldatılmadığını kontrol etmek amacıyla tapel etmeye başladıklarını belirten Hıncal, "Cihaz yurt dışında da çalışıyor. O nedenle özellikle kadınlar, eşlerini takip etmek için talepte bulunuyor. En çok talep İstanbul'dan geliyor" dedi.

Hıncal, cihazın maliyetinin 295 TL olduğunu, aylık kullanım bedelinin ise 7 TL olduğunu kaydetti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun