Bilişim 20 NİSAN 2011 / 17:35

Ulaştırma Bakanı Habib Soluk Ankara'da basınla bir araya geldi

Ulaştırma Bakanı Habib Soluk dün Ankara’da sektör basını ile bir araya geldi. Soluk, ulaştırma ve iletişim sektörüne ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yusuf Çağlayan Ankara'dan bildiriyor.Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) gelirlerinin bir kısmının Ar-Ge’ye ayrılmasına yönelik düzenleme ile ilgili soruya cevap veren Soluk, “Ar-Ge’yi ilgilendiren bir maddede o günün şartlarında, paranın kullanılmasına yönelik Maliye Bakanlığı'nın yeterli görmediği bir kelime nedeniyle evrensel paydan gelen paranın kullanılmasında bir sıkıntı yaşadık. Ama şu anda yasal düzenlemeyle o kapı açıldı. Yönetmeliğimiz hazırlandı, üniversitelerden, ilgili kurumlardan görüşler alınıyor. Ondan sonra yönetmeliğimizi yayınlayacağız ve Ar-Ge çalışmalarıyla ilgili desteklemeleri de o fondan yapacağız” dedi.

Acil haberleşmede Apco’mu Tetra’mı sorusunu cevapladı

Antalya'da pilot olarak uygulanan Acil Haberleşme Sistemiyle ilgili soruları da cevaplayan Soluk, sistemin tüm ülke çapında yaygın hale getirilmesine yönelik çalışmanın devam ettiğini söyledi. Soluk bu konuda Ulaştırma Bakanlığı’nın görevlendirildiğini, ancak Apco ve Tetra sistemleri konusunda görüş farklılıkları olduğunu söyledi.

Soluk, maliyetler açısından ikisi arasında önemli farklar olduğunu belirterek bu sistemlerden birisine karar verileceğini ve ardından da ihaleye çıkılacağını açıkladı.

Soluk, karayolu ve demiryolu güzergahları boyunca fiberoptik altyapı kurulmasına yönelik bir çalışma içerisinde olduklarını, buna ilişkin yönetmelik hazırlıklarının sürdüğünü aktardı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun