Bilişim 17 MART 2011 / 10:51

Twitter kullanıcılarına ek güvenlik

Twitter kullanıcılarına güvenli bağlantıyla siteye giriş yapma seçeneği sunmaya başladı. ‘HTTPS kullan’ ayarı özellikle halka açık Wi-Fi erişim noktalarından bağlananları gözüne kestiren haklayıcıları durdurmayı amaçlıyor.

HTTPS, (Hypertext Transfer Protocol Secure), kurulan internet bağlantısında güvenli bir kanal yaratıyor. Bunu da, bazı onaylanmış sertifikaya sahip yapılarla bir web sitesinin ‘gerçekliğini’ doğrulayarak yapıyor.Bu teknoloji aynı zamanda online banka hesaplarını ve elektronik satın alma işlemlerini de koruyor. Twitter’da HTTPS açmak mecburi değil. Ama birçok güvenlik uzmanına göre bunu yapmak kullanıcının hayrına.Twitter bir süredir zaten HTTPS kullanma denemeleri yapıyordu, ama bu ilk denemelerde kullanıcıların farklı bir adresten giriş yapması gerekiyordu. Şimdiyse kullanıcılar bu yeniliği otomatik olarak kullanabilecekler. Bunun için yapmaları gereken tek şey, Twitter’ın güvenlik ayarlarında bir seçeneği değiştirmek.Güvenliği olmayan kablosuz bağlantılar, haklayıcıların en çok başvurduğu saldırı noktasını oluşturuyor. Bu yöntemde haklayıcılar aradaki veri akışınıza müdahale ediyo ve buradan geçen her şeyi sie fark ettirmeden denetliyor. Twitter’da nispeten daha az kişisel bilgi iletişimi olmasına rağmen, internet bankacılığı gibi hizmetlerde haklayıcılara karşı çok daha dikkatli olmak gerekiyor.Öte yandan, HTTPS yapısı daha güçlü bir güvenlik sunmasına rağmen, bu sistemi kullanmak servise erişimi yavaşlatma riskine sahip. Bunun sebebi ise, veriyi tanımlamak için gereken çoklu gidiş ve dönüşler.Ocak ayında Facebook da HTTPS güvenliği sunmaya başlayacağını açıklamıştı. Ama bu servis henüz tam olarak konumlandırılmadı ve birçok Facebook uygulaması halen güvenli olmayan bağlantılarla işlem yapıyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun