Bilişim 21 HAZİRAN 2011 / 16:58

Türkiye'nin "Silikon Vadisi" Kocaeli'ye mi kurulacak?

Star Gazetesi'nden Hüseyin Özay'ın haberine göre yıllardır gündemde olan ve yerel yönetimlerin kendi şehirlerine çekebilmek için rekabet ettiği Silikon Vadisi’nin yeri belli oldu.Star Gazetesi'nin web sitesinde yer alan habere göre 12 Haziran seçimlerinin ardından teamüller gereği istifa eden hükümet, son yatırım kararnamesini 'Silikon Vadisi' için çıkardı. Kararnamede, yıllardır gündemde olan Silikon Vadisi'nin Kocaeli'nin Muallimköy sınırları içinde kurulması öngörülüyor.

11 Haziran tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanan kararnamede, Kocaeli Muallimköy Teknoloji Merkezi'nin kurulacağı bölgenin krokisine yer verildi. 2 milyon 847 bin metrekarelik teknoloji merkezinin altyapı çalışmalarının 2011 yılı içinde başlatılması planlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na dönüştürülen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın öncelikli işlerinden birisi de vadinin kurulmasına ilişkin çalışmalar olacak. Vadide yer alacak firmalara da süper teşvik getirilecek. Bu konuda gelişmiş ülkelerde, bu tür merkezlerde girişimcilere sağlanan avantajlar tek tek incelendi. Türkiye'de aynı imkanların sağlanması öngörülüyor. Üstüne ek teşviklerle Türkiye'nin bilişim merkezinin daha avantajlı hale getirilmesi amaçlanıyor.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, yeni kabinenin oluşturulmasının ardından, birçok ülkedeki Silikon Vadisi'nde faaliyet gösteren süper Türkler'e davet gönderecek. Bu kişilerden, Türkiye'deki bilişim vadisindeki çalışmalara katkı yapmaları istenecek ve bu kişilerin, Türkiye'deki süper beyinlerine eğitim vermeleri sağlanacak.

Bir anlamda, yurt dışındaki Türkler, Türkiye'deki genç girişmcilere koçluk yapacak. Vadi için dünyanın önde gelen yazılım ve bilgisayar şirketlerine de davetiye gönderilecek.
ETİKETLER : kocaeli silikon vadisi
YORUMLAR
Editör 22 HAZİRAN 2011 / 16:34 0 0
Düzeltildi, ilginiz ve uyarınız için çok teşekkür ederiz.
Yıldırım Erdemli 22 HAZİRAN 2011 / 16:18 0 0
Başlıkta yazım yanlışı var. "Kocaeli'ne" değil "Kocaeli'ye" şeklinde yazılması gerekiyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun