Bilişim 09 EKİM 2013 / 13:32

Türkiye ITU raporunda geriledi

Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) birliğe üye olan ülkelerin bilişim sektöründeki son sayısal verilerin ve trendlerin yer aldığı Measuring the Information Society – Bilgi Toplumu Ölçümleme Raporu’nun 2012 versiyonunu yayınladı.Rapora göre, bilgi ve iletişim teknolojileri sektörü açısından Kore listede üçüncü kez liste başı olurken, geçtiğimiz yıl 66. sırada yer alan Türkiye bu yıl 69. sırada yer aldı. Gelişmişlik endeksi sıralamasında Kore’yi İsviçre ve İzlanda takip ediyor.

Türkiye alt kategorilerde de geriledi

2012 yılında internet kullanan kişilerin 250 milyon arttığı belirtilen rapor, 2013 yılının sonuna kadar dünyanın yüzde 40’ının “online” olacağını belirtiliyor. Rapor, birliğe üye olan ülkelerdeki mobil telefon abonelik sayısını ve penetrasyon oranını, internet erişimi olan hane sayısını, interneti kullanan nüfus yüzdesini, sabit telefon abonesi sayısını ve penetrasyon oranını, aktif mobil geniş bant kullanıcı sayısını ve aktif sabit geniş bant kullanıcı sayısını değerlendirirken, ülke sıralamasını ise kişi başına düşen Gayri Safi Milli Hâsıla değerleri kullanılıyor.

Bilişim teknolojilerine erişim olanağına göre yapılan alt sıralamada Türkiye, geçtiğimiz yıl 68. sırada iken bu yıl 72, bilişim teknolojilerinin kullanım oranı sıralamasında geçtiğimiz yıl 66. sırada iken bu yıl 68 ve ülkedeki BT yeterliliği ve yeteneklerine göre sıralamada ise geçtiğimiz yılki yerini koruyarak 55. sırada yer alıyor.

ITU Gelişmişlik Endeksi’ndeki bölgesel sıralamada ise Türkiye, Avrupa’da yalnızca Arnavutluk’u geride bırakarak 36. sırada yer alıyor. ITU Gelişmişlik Endeksi’nde geçtiğimiz yıla göre ortalamanın üzerinde gelişme gösteren ülkeler ise şöyle sıralanıyor: Birleşik Arap Emirlikleri, Lübnan, Barbados, Seyşeller, Beyaz Rusya, Kosta Rika, Moğolistan, Zambiya, Avustralya, Bangladeş, Umman ve Zimbabve.Dijital yerli sayısı her geçen gün artıyor

ITU’nun 2012 yılı için açıkladığı rapora göre, dünyadaki ‘dijital yerli’ (teknolojinin içine doğan nüfus) sayısı da her geçen gün artıyor. 2012 yılında dünya genelinde 363 milyon dijital yerli olduğunu belirten rapor, bu rakamın dünya nüfusunun yüzde 30’una denk geldiğini ve önümüzdeki beş yıl içinde bu sayının iki katına çıkacağının altını çiziyor.

2008 ila 2012 yılları arasında sabit geniş bant ücretlerinin büyük oranda düştüğüne dikkat çeken rapor, özellikle gelişmekte olan ülkelerde her geçen yıl yüzde 30 oranında ucuzladığını belirtiyor. Gelişmekte olan ülkelerde mobil geniş bant hizmetini sabit geniş bant hizmetinden daha uygun fiyatlı olduğunun altı çizilirken bu durumun gelişmiş ülkelerde ise tam tersi olduğu görülüyor.

2013 yılının başlarında dünya genelinde hane halkının yüzde 80’inin televizyon, yüzde 41’inin bilgisayar ve yüzde 37’sinin internet erişimi olduğu belirtilen rapor, internet erişimi sahipliğinin her geçen gün hızla arttığını fakat bu artış oranında gelişmekte olan ülkeler ile gelişmiş ülkeler arasında büyük bir uçurum olduğunu da gösteriyor. 2013 yılının sonuna kadar gelişmiş ülkelerdeki internet erişimi sahipliği oranının yüzde 80 olması öngörülürken, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 28 olması bekleniyor. Rapor, aktif internet kullanıcı sayısının ise 2013 yılı sonuna kadar gelişmiş olan ülkelerde nüfusa oranla yüzde 77, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 31 olacağını öngörüyor.

Raporun tamamına http://www.itu.int/en/ITU-D/Statistics/Documents/publications/mis2013/MIS2013_without_Annex_4.pdf adresinden ulaşabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun