Bilişim 04 HAZİRAN 2014 / 10:59

Türkiye ISEF’ten 4 ödülle döndü

Intel’in gençleri bilim, matematik ve mühendislik çalışmalarını teşvik etmek amacıyla her yıl geleneksel olarak düzenlediği dünyanın en büyük bilim şenliği olma özelliğini taşıyan Intel Uluslararası Bilim ve Mühendislik Fuarı’nda (ISEF) Türkiye 11 proje ile temsil edildi.Bu yıl sinema dünyasının kalbinin attığı yer olan Los Angeles’ta 11-16 Mayıs tarihleri arasında 65.’si düzenlenen etkinlikte 70’in üzerinde ülkeden 1.700’ü aşkın öğrenci toplamda 5 milyon dolarlık ödül ve burs için yarıştı. 10’u TÜBİTAK, 1’i INEPO tarafından belirlenen 11 proje ile katıldığımız etkinlikte Türkiye’yi başarıyla temsil eden öğrencilerimiz 4 ödülle ülkemize döndü.
ISEF’in galibi bu yıl ABD’nin Boston şehrinden katılan 15 yaşındaki Nathan Han oldu. Göğüs kanserine neden olan genlerin mutasyonları üzerine yapılan araştırmalarda kullanılmak üzere tasarladığı yazılımla 75 bin dolarlık büyük ödülü almaya hak kazanan Han, aynı zamanda Intel’in kurucularından olan Gordon E. Moore adına verilen özel ödülü de kazandı. Yarışmanın ikincisi ise dokunmatik ekran aracılığı ile geometrik cisimler çizilebilmesini sağlayan yazılımıyla Almanya’dan katılan Lennart Kleinwort oldu. Karbonlaşmış patlıcandan ürettiği karbon iletken pil projesi ile yarışmaya Singapur’dan katılan 17 yaşındaki Shannon Xinjing 3.’lük ödülünü aldı. İkinci ve üçüncü olan yarışmacıların ödülü ise 50 bin dolar oldu.
Törende konuşma yapan Intel Foundation Yönetici Direktörü Wendy Hawkins, Dünyanın daha fazla bilim insanına ve girişimciye ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti ve sözlerine şöyle devam eti: “Intel olarak inovasyonda gençlerin büyük önem taşıdığına inanıyoruz. ISEF’te kazanan öğrencilerin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematiğe ilgi duyan diğer öğrencilere ilham kaynağı olmasını umuyoruz”.
Etkinlikte 500’ün üzerinde finalist ödül alırken, belirlenen 17 alanda “Kategorinin En İyisi” olarak seçilen yarışmacılara 5 bin dolar ödül verildi. Ayrıca Intel Foundation kazanan yarışmacıların okullarını da bin dolarla ödüllendirdi.

American Mathematical Society özel ödülü Türkiye’ye geldi
Edirne Süleyman Demirel Fen Lisesi öğrencileri Hamdi Göktan Özmenekşe ve Ata Aydın Uslu’nun matematik dalında hazırladıkları “Özdeş Boncukların Halkaya Sıralanması” isimli araştırma, American Mathematical Society özel ödülüne layık görüldü. American Mathematical Society, 1988 yılında matematik konusunda araştırma ve burslarına ilgiyi artırmak ve yayınlar, toplantılar ve farklı etkinliklerle ABD ve dünyada bu alanda hizmet vermek amacıyla kuruldu. Matematikçi Karl Menger’in anısına ailesi ve dostları her yıl ISEF’te verilen ödül için fona katkı sağlıyor.
Yarışmaya kimya dalında katılan İzmir Özel Çakabey Lisesi öğrencisi Büşra Ban, elektrik ve mekanik mühendislik alanında katılan Deniz Harp Okulu öğrencileri Ömer Özbekler ve Mustafa Erdoğan ile uygulamalı fizik manyetik ve elektromanyetik alt kategorisinde katılan İzmir Özel Takev Anadolu Lisesi öğrencileri Mehmet Ege Karaesmen ve Ahmet Berk Selvi de kendi kategorilerinde dördüncülük elde ettiler.
Kimya dalında yarışmaya katılan İzmir Özel Çakabey Lisesi’nden Büşra Ban’ın projesi, sentezi kolay ve ucuz olan tiyofen esaslı tiyosemikarbozon monomerinin tiyofenle kopolimerini uygun elektrokimyasal yollarla sentezlenmesini, sentezlenen kopolimerin elektrokromik özelliklerinin incelenmesini konu alıyor.
Deniz Harp Okulu öğrencileri Ömer Özbekler ve Mustafa Erdoğan, çıplak gözle görülemeyen 980 nm dalga boylu kızılötesi lazer yardımıyla hedefleri işaretleyerek, kamerayla hedefin sürekli takibini gerçekleştirecek bir sistem tasarladılar. Öğrenciler geliştirdikleri bu proje ile personelin güvenli bir uzaklıktan gözetleme ve hedef tayinini gerçekleştirmesini sağlayacak sistemler geliştirilmesini amaçlıyor.
İzmir Özel Takev Anadolu Lisesi öğrencileri Mehmet Ege Karaesmen ve Ahmet Berk de, manyetik parçacığın manyetik özelliklerini incelemek için kolay yapılabilir ve düşük maliyetli “Titreşimli örnek manyetormetresi (VSM)” üretmek amacını taşıyan araştırmayla VSM’nin temel manyetik malzemelerin manyetizasyon çalışmalarında kullanılabileceğini gösteriyorlar.
ETİKETLER : intel isef TÜBİTAK
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun