Bilişim 13 EYLÜL 2013 / 16:09

Türkiye Finans Bilgi Sistemleri Microsoft teknolojileriyle artık daha akıllı

Türkiye Finans, bilgi sistemlerini sadeleştirmek ve analiz yeteneklerini geliştirmek için Microsoft PowerView ürününü tercih etti.Türkiye’de tüm bireysel müşterilere ve şirket sahiplerine ilkeli finansman ve yatırım sağlayan öncü kaynak olmak amacıyla kurulan Türkiye Finans, bilgi sistemlerini sadeleştirmek ve analiz yeteneklerini geliştirmek için Microsoft PowerView ürününü tercih etti. Banka, bu sayede olay yönetiminden problem yönetimine, hizmet seviyeleri anlaşmalarından hata yönetimine kadar pek çok veriyi aynı anda analiz ederek BT’nin her türlü temel performans göstergelerini uçtan uca denetim altında tutabiliyor.

Türkiye Finans Bilgi Sistemleri Operasyon Müdürü Metin Karabiber, Türkiye Finans’ın bilgi sistemleri altyapısının mevcut durumunu şu sözlerle özetledi:
“Türkiye Finans olarak, 250’ye yakın şubemiz ve 4 bine yakın çalışanımızla öncü katılım bankası olma vizyonumuz çerçevesinde 1 milyondan fazla müşterimize hizmet veriyoruz. Bilgi sistemleri iş ailesinde 210 çalışanımız bulunuyor. İç kaynaklarımızla geliştirdiğimiz uluslararası standartlardaki servis tabanlı temel bankacılık yazılımlarımız ve alternatif dağıtım kanalı ürünlerimizle birlikte, kart sistemleri, veri ambarı sistemlerimizi kendi iç kaynaklarımızla yapıyoruz.”

Sistemlerini yönetirken pek çok araç kullanan Türkiye Finans, bir süre sonra tek bir ortam üzerinde birleştirmek istediği verilerle birlikte bilgi sistemlerini yönetirken oluşturduğu verileri de analiz etme ihtiyacı duyunca Microsoft’un PowerView çözümünü kullanmak gündeme geldi.

Metin Karabiber, bu iş için neden PowerView çözümünü tercih ettiklerini şöyle açıkladı:
“Kurum standartlarında tek bir veri sözlüğü, tek bir veri kaynağı olmasını arzu ediyorduk. Aynı zamanda BT ekiplerinin yanı sıra diğer kullanıcıların da rahatça kullanabileceği bir platform arayışındaydık. Bu noktada Microsoft’un SQL Server 2012 ile birlikte gelen PowerView ürününü tercih ettik. Bu platform sayesinde artık olay yönetiminden problem yönetimine, hizmet seviyeleri anlaşmalarına projelerimizdeki yaptığımız aktivitelere, geliştirmelere, teknik analizlere ve hata yönetimine kadar pek çok veriyi aynı zaman dilimi içinde analiz edebilir hale geldik. Bu da bizim için uçtan uca BT’nin her türlü temel performans göstergelerini ölçebilmek anlamına geliyor.”

Uygulama 14 Haftada Hayata Geçti

Türkiye Finans’taki projenin uygulamasını yaklaşık 2 yıldır tümüyle iş zekası çözümlerine odaklı çalışan BITalent gerçekleştirdi. BITalent Genel Müdürü Erkan Çiftçi, projenin uygulama süreçlerine dair şu detayları paylaştı:
“Bu projeyi Türkiye Finans bünyesinde tamamıyla birbirinden ayrık durumda olan ortamları bütünleştirmek için gerçekleştirdik. Yaklaşık 14 hafta süren projenin sonunda tüm son kullanıcıların kendi ihtiyaç duydukları raporları hazırlayabilecekler, self servis bir iş zekası platformunu hayata geçirdik.”

Raporlamanın Yerini İş Zekası ve Analitik Alıyor

Microsoft, önümüzdeki süreçte BT yöneticilerinin öncelikli beş konusundan biri olması beklenen iş zekası alanında da ideal çözümlere imza atıyor. Microsoft Türkiye Uygulama Platformu Yöneticisi Gökben Utkun, Türkiye Finans’ın tercih ettiği PowerPivot ve PowerView ürünlerine dair şunları söyledi:
“Microsoft tarafından geliştirilen PowerPivot teknolojileri iş kullanıcılarına veriyi çok hızlı toplama, modelleme ve analiz etme imkanı tanırken, güvenlik, izleme ve kapasite planlama gibi BT süreçlerinin de kontrol altında tutulmasını sağlıyor. Kolay veri modellemesine izin veren PowerPivot teknolojisinin formül dili Excel ile çok benzer olduğundan, PowerPivot’u son kullanıcılar da rahatlıkla kullanabiliyor.

PowerView ile de var olan veri modeli üzerinden çok hızla analizler yapmak mümkün. PowerView ve Sharepoint entegrasyonu sayesinde yapılan analizler ana kurumsal portal üzerinden farklı kullanıcılarla paylaşılabiliyor. Ayrıca PowerPoint entegrasyonu ile yapılan analizlerin çıktılarını kolayca sunum haline getirmek mümkün hale geliyor.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun