Bilişim 04 MAYIS 2011 / 17:50

Türkiye'deki internet sansürü tartışmaları dünya basınında yankılanmaya başladı

İnternet sansürü dünya basınında

Bugün ekşi sözlüğe dair kapatılma istemini içeren mesajla gündeme gelen ve gün içinde hızla alevlenen internet sansürü konusu dünya gündeminde de kendine yer buluyor.Bugün sabaha doğru ekşi sözlüğün kurucusu Sedat Kapanoğlu'nun Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan aldığı bir e-posta üzerine yayınladığı mesajla başlayan ve birkaç gün önceki "yasaklı kelimeler" tartışmalarının üzerine hızla alevlenen 22 Ağustos'ta yürürlüğe girecek uygulamaya dair tepkiler, dünya basında da yankılanmaya başladı.

Eurasia.net sitesinde yer alan ve "iPad 2'yi piyasaya çıktıktan sonra birkaç saat içinde tüketecek kadar teknoloji aç toplumun bilgiye erişiminin önündeki en büyük engel Ankara'nın internet üzerindeki tavrı" diye başlayan haber, TİB'in uygulamalarını ve buna karşı doğan tepkileri uzun uzadıya ele alıyor. Sitede dün yayınlanan haber  Türkiye'de sitenin Türkiye'de yaşayan serbest yazarlarından Dorian Jones tarafından kaleme alınmış.

Şimdiye kadar çıkan kısmın özeti

Olayın şimdiye kadar olan kısmını toparlamak açısından, ekşi sözlüğün mesajının ardından BTK Başkanı Tayfun Acarer'in konuya dair görüşlerine bu haberimizde yer vermiştik. Olayın başlangıcı ise geçen haftaki haberimizde yer alan detaylara dayanıyordu.

Bu arada doğrudan TİB'in bakışını yansıtmak açısından, PC Extra Online'da yer alan haber de önümüzdeki günlerde oldukça ilgi çekici gelişmeler olacağının sinyalini veriyor.

BTnet.com.tr olarak dış basını taramaya ve konuya dair gelişmeleri takibe devam ediyoruz. Olası gelişmelerle karşınızda olacağız.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun