Bilişim 05 KASIM 2015 / 14:25

Türkiye'de e-dönüşüm farkındalığı giderek artıyor

Dünyayı saran e-dönüşüm hareketi Türkiye'de de etkisini hissettiriyor. Türkiye'de yaşanan bu süreç ‘E-Dönüşüm ve Ötesi Zirvesi’nde masaya yatırıldı.

Digital Planet tarafından İstanbul'da düzenlenen  ‘E-Dönüşüm ve Ötesi Zirvesi, farklı sektörlerden birçok oyuncuyu bir araya getirirken, katılımcılar etkinlikte birbirleriyle fikir alışverişinde bulunma imkanı yakaladı. 

‘E-Dönüşüm ve Ötesi Zirvesi’nde sektörün dünü bugünü ve yarını uygulamalı sunumlarla anlatılırken, etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Digital Planet’in Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Vural, 2001 yılından bu yana yenilikçi ürün ve hizmetlerle 2 bin 500’den fazla müşteride 50’ye yakın ERP sistemiyle tam entegre çalıştıklarını söyledi.

Digital Planet’in önümüzdeki dönemde kurumlara yeni fırsat ve çözümler sunarak e-dönüşüm süreçlerini çok daha öteye taşımak istediğini ifade eden Adnan Vural, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Digital Planet olarak aylık 50 milyona yaklaşan bireysel e-arşiv faturası adediyle bu alanda yaklaşık yüzde 90 trafiği yönetiyoruz ve açık ara en büyük e-arşiv platformuna sahibiz. Bugün toplam 3,5 milyar faturaya ulaşan saklama kapasitemizle dünya çapında bir fatura saklama platformuyuz. Aylık yaklaşık 100 milyon ekstre, fatura, poliçe gibi toplu doküman tasarım ve üretim platformunda yüzde 90 pazar payımızla lider konumdayız. 20 faturaya da 20 milyon faturaya da hizmet verebilen kurumlara özel çözümleri, doğrudan ve 90’a yaklaşan partner ağı üzerinden sunabiliyoruz. Bu özelliğimizle en kapsamlı, en hızlı ve güvenli geçişi sunan çözüm platformu olduğumuzu söylemek isterim. Ödüllü sıkıştırma teknolojisiyle sayısal imzalanmış PDF, UBL, e-defter dokümanlarını kayıpsız olarak yüzde 98 sıkıştırarak saklayabiliyor ve kolayca erişim imkânı sunan özel teknolojileri bünyemizde bulunduruyoruz. Kişiye özel mesajlar, kampanyalar, toplu doküman/fatura tasarım, üretim, yönetim ve gönderim çözümlerinde de en çok tercih edilen firmalardan biri olmanın gururunu yaşıyoruz.”
 
Parantez kurumlara ve şirketlere alternatif yaratacak

Mobil uygulamaların kurumsal ve bireysel faturalarda ödeme ve tahsilat aracı haline geldiğine işaret eden Adnan Vural, bu amaçla hazırlanmış PayAll mobil uygulamasıyla hızlı ve güvenli ödeme ve tahsilat gerçekleştiğine dikkat çekti. PayAll üzerinden kullanıcıların kart taşıma, verme, fatura kaybolma, pos bekleme gibi sorunların ortadan kalktığını ayrıca kartların sunduğu avantajlara ek fırsatlardan da yararlanacağını anlatan Adnan Vural, Digital Planet’in yeni ürünü ‘Parantez’ ile kurumlara finansal alternatif ve çözüm sunan platform oluşturduklarını ifade etti.
 
İşletmelerin finansal ihtiyaçlarını bu platform üzerinden çözeceğini belirten Adnan Vural, işletmelerin Parantez platformu üzerinden servis sağlayan bankalar ve faktoring firmalarıyla bir araya geleceğini ve en avantajlı tekliflerle en uygun finansman seçeneklerine elektronik ortamda ulaşabileceğini vurguladı. Adnan Vural,  “İşletmeler çok sayıda banka ve finansal kuruluştan gelecek teklifleri hızlıca değerlendirerek tedarik finansmanı, erken fatura tahsilatı, kredi gibi işlemlerde süratli, operasyon yükü olmadan ucuz finansman sağlama imkânına kavuştu” dedi.
 
Fikir alışverişi

‘E-Dönüşüm ve Ötesi Zirvesi’nde Capital Dergisi Yayın Direktörü Rauf Ateş’in moderatörlüğünü üstlendiği CFO Paneli’nde ise Akkök Holding, Fiba Perakende Grubu, Novartis Türkiye, Çelebi Hava Servisi ve Makyol yöneticileri e – dönüşüm stratejilerini, aldıkları sonuçları ve e-dönüşüm sistemine geçecek şirketler için önerilerini paylaştı.

Panelde, PepsiCo Finans ve İK Çözümleri Müdürü Selçuk Ergül e-dönüşüm başarı öykülerini anlatırken, PWC Türkiye’den Cem Aracı ve Yasemin Bekgöz e-dönüşüm gündemi ile ilgili bilgi verdi. Digital Planet Ürün Sorumlusu Mesut Yıldırım’ın mobil ve bankacılıkta örnek uygulamaları anlattığı Zirve’nin açılış konuşmasını üstlenen Kadir Çöpdemir, E-Dönüşüm ve Ötesi Zirvesi’nin sonunda da e-dönüşüm’ü kendi gözünden yorumlayarak, katılımcılardan yoğun alkış aldı. 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun