Bilişim 20 EYLÜL 2012 / 12:50

Türkiye'de 1. yaşını kutlayan Yandex, yüzde 1 pazar payına ulaştı

1 yaşındaki Yandex yüzde 1 pazar payına ulaştı

Bugüne kadar servislerini çeşitlendirmeye ve yerelleştirmeye odaklandığını ifade eden Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, 5 yılda yüzde 30 pazar payına ulaşmak için atacakları asıl adımların bundan sonra geleceğini açıkladı. Yandex Türkiye, 20 Eylül'de düzenlediği bir basın toplantısıyla Türkiye'de faaliyete geçişinin 1. yılını kutladı. Yandex.Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ’ın açılış konuşmasıyla başlayan etkinlikte, Yandex’in bir yıl içerisinde Türkiye internet dünyasına ve kullanıcılarına sunduğu ürün ve hizmetler tanıtıldı. Bu tarih aynı zamanda Yandex'in kuruluşunun 15. yılına denk geliyor.

Birinci yıl dönümünün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma yapan Mehmet Ali Yalçındağ, “Yandex, Türkiye’nin yeni arama motoru olarak Türkiye İnternet dünyasına yeni bir soluk getirdi. Bir yıl gibi kısa bir sürede, bazıları Türkiye’de bir ilk olan, büyük ilgiyle karşılanan ürün ve servisleri bir bir kullanıcılarımıza sunduk. Bu sürenin sonunda da Türkiye arama motoru pazarında yüzde 1'lik paya ulaşmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Yalçındağ ayrıca “Çok yakında sınırsız e-posta kapasitesi sunan Yandex.Mail altyapısını iş dünyasına ücretsiz olarak sunmaya başlayacağız” diyerek, bundan sonra gündeme gelecek yeni Yandex servislerinin ilkinin de müjdesini verdi.

Türkiye’de internet kullanımına dair güncel veriler paylaşıldı

Toplantının ikinci bölümünde ise Yandex Analisti Erhan Erdoğan, Yandex’in kısa bir süre sonra yayınlayacağı ve Türkiye’de internet kullanımı ile ilgili olan yeni araştırmanın ilk detaylarını paylaştı.

Bizlerle şimdilik bir ön bilgi olarak paylaşılan araştırmada kullanıma dair oldukça ilginç detaylar yer alıyor. Örneğin MacOS işletim sistemi kullanan kullanıcıların oranının yüzde 1'e bile ulaşamamış olması dikkat çekici. En çok kullanılan tarayıcı halen Internet Explorer, en çok kullanılan işletim sistemi Windows 7 ve Windows Server. Hemen arkasından ise çok az bir farkla Microsoft'un ölümsüzlüğe doğru emin adımlarla giden işletim sistemi Windows XP geliyor.

Araştırmada özellikle masaüstü ve mobil cihazlarda internet kullanımı, en çok kullanılan işletim sistemleri, tarayıcılar ve mobil cihaz modelleri hakkındaki güncel veriler dikkat çekiyor. İnternetin en çok kullanıldığı gün Çarşamba. Hafta sonuna doğru bilgisayar kullanımı azalırken, mobil kullanım yükselmeye başlıyor. Bilgisayar başındakilerin internet başında en çok vakit geçirdiği saat aralığı 15:00 - 17:00 arası. Mobilde ise saat 23:00 gibi trafik pik yapıyor.

Erdoğan, tüm bu detayların detayların bir infografik olarak düzenleneceğini ve önümüzdeki hafta paylaşılacağını açıkladı.

Neden yüzde 1'e seviniyorlar?

Bunu biz de merak ettik ve sorduk. Dedik ki 1. yıl sonunda yüzde 1'lik pazar payı sevinilecek bir durum mudur? Mehmet Ali Yalçındağ, bu sorumuza şöyle cevap verdi:

"Biz ilk yılımızda agresif pazarlama yerine ürünlerin yerelleştirilmesi ve servislerin Türkiye şartlarına uygun hale getirilmesi üzerine odaklandık. Elbette ki bu dönemde reklam kampanyalarımız, halkla ilişkiler çalışmalarımız, yeni servis duyurularımız da oldu. Ancak emin olun ki bugüne kadar yaptıklarımız bundan sonra yapacaklarımızın yanında sönük kalacak. Önümüzdeki 6 ayda ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaksınız."

Yüzde 1 pazar payı konusuna da şu açıklığı getirdi: "Siz kendinize ait bir mesajı vermeye başladığınızda, ilk anda insanlar sizi duymuyormuş gibi görünseler de söyledikleriniz akıllarının bir kenarına yerleşir. Daha sonra gelip servislerinizi denemeye başlarlar. İşte bu nokta çok önemli, çünkü bizi denemek için gelenler servislerimizi veya yaklaşımımızı beğenmediği için bizden uzaklaşsın istemiyoruz. Gözlemlerimiz bizi deneyen kullanıcıların yeniden geldiğini gösteriyor, demek ki bu dönemde doğru işler yapmışız."

Bu tür süreçlerde ilk yüzde 3'lük pazar payına ulaşmanın çok önemli olduğunu ifade eden Yalçındağ, "Yüzde 1-2-3 gibi seviyeleri aştığınızda işler çığ gibi büyümeye başlar. Bu seviyelerden sonra pazar payımızın daha hızlı büyüyeceğini ve hedeflediğimiz 5 yıllık sürenin daha da öncesinde yüzde 30 civarındaki pazar payına ulaşacağımızı düşünüyorum" dedi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun