Bilişim 14 NİSAN 2011 / 18:14

Türkiye BT ile büyümede 71. sırada kaldı

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) bir çalışmasına göre, dijital ekonomide en rekabetçi ülkeler İsveç ve Singapur olurken Türkiye ancak 71. sırada yer buldu.

Baltık ve Asya ekonomileri, WEF’e göre bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanarak büyümeyi artırma konusunda en iyiler olarak göze çarpıyor. İsveç ve Singapur’u takiben Finlandiya üçünü, dördüncü sırada İsviçre, beşinci sırada da ABD yer alıyor. Türkiye bu listede Yunanistan, Bulgaristan ve Azerbaycan gibi komşu ülkelerin gerisinde kaldı.

WEF’e göre, daha ekonomik, daha çevreci ve sosyal açıdan sürdürülebilir bir dünyayı mümkün kılan temel unsur bilgi ve iletişim teknolojileri.

BT'nin katkısı için 3 konu üzerinde duruluyor

Financial Times’ın haberine göre rapor, son yılların en ciddi ekonomik krizlerinin ardından, bilgi ve iletişim teknolojilerinin kullanımının daha da önem kazandığına işaret ediyor. Listede ABD’den sonra sırasıyla Tayvan, Danimarka, Kanada, Norveç ve Güney Kore bilgi ve iletişim teknoloji kullanımında ilk 10 ülkeyi oluşturuyor.

138 ekonomiyi kapsayan raporda Kuzey Avrupa ve Asya ülkeleri başı çekerken, raporda üç konuya odaklanılıyor. Bunlar genel iş ortamı ile BT için düzenleme ve altyapı ortamı, bu yapının üç temel sahibi olan bireyler, iş dünyası ve devletin BT’yi kullanma ile bundan fayda sağlamaya ne kadar hazırlı olduğu ve son olarak erişilebilir BT’nin bugünkü kullanımı olarak sıralanıyor.

435 sayfalık rapora http://www3.weforum.org/docs/WEF_GITR_Report_2011.pdf adresinden göz atabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun