Bilişim 10 MAYIS 2012 / 17:40

Türkiye bilişim sektörünün büyüklüğü 66.7 milyar lira

Türkiye bilişim sektörü 66.7 milyar lira

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin “Bilişim Sektörü Verileri-Bilgi Merkezi Projesi”nin ilk çıktılarına göre Türkiye’de 2011 yılında Bilişim sektörünün büyüklüğü 66.7 milyar lira olarak gerçekleşti.BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko'nun katılımıyla  kamuoyu ile paylaşılan raporda, bilgi ve iletişim teknolojileri ile yeni medya sektörüne ilişkin 2011 yılı veriler paylaşıldı. 100’e yakın dernek üyesinin online ankete verdiği yanıtlardan yola çıkarak Türkiye bilişim sektörünün büyüklüğünü ortaya çıkartan rapor,  Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun da (BTK) çalışmaya önemli katkılarıyla hazırlandı.

Ciro

Türkiye’de 2011 yılında donanım, yazılım ve hizmet, elektronik haberleşme, e-ticaret, savunma sanayi, çağrı merkezi, mobil cihazlar pazarlarının toplam cirosu 66.7 milyar lira olarak gerçekleşirken pazar bazında 2011 yılı büyüklükleri;

Donanım Pazarı: 8.9 milyar lira

Yazılım ve Hizmet Pazarı: 4.2 milyar lira

Elektronik Haberleşme Pazarı: 27.6 milyar lira

E-ticaret: 18.4 milyar lira

Savunma Sanayi Yazılım ve Hizmet Pazarı : 0.6 milyar lira

Çağrı Merkezleri : 1.8 milyar lira

Mobil Cihazlar Pazarı: 4.9 milyar lira

şeklinde oluştu.

İstihdam

Donanım, yazılım ve hizmet, elektronik haberleşme, e-ticaret, savunma sanayi, çağrı merkezi 2011 yılı toplam istihdamı ise 164 bin 412 kişi oldu. En fazla istihdam 55 bin kişi ile çağrı merkezlerinde gerçekleşirken, ikinci sektör ise 36 bin 565 kişi ile elektronik haberleşme pazarı oldu. İstihdamda kadın oranının en yüksek olduğu alanlar yüzde 70 ile çağrı merkezleri ve yüzde 40 ile bilgi teknolojileri sektörü oldu. En fazla üniversite mezunu istihdamı %64 ile elektronik haberleşme pazarında , üniversiteli çalışan oranı ise yüzde 60 ile çağrı merkezlerinde. Veriler, bilişim sektörü işgücünün eğitim düzeyi yüksek, nitelikli bir yapısı olduğunu ortaya koyuyor.

İhracat

TÜBİSAD verilerine göre 2011 yılında Türkiye bilişim sektörünün toplam ihracatı 732,6 milyon lira  olarak gerçekleşirken, bu ihracatın 455.9 milyon liralık tutarı yazılımda, 117.6 milyon liralık  tutarı donanımda, 159 milyonu ise savunma sanayii de gerçekleşti. Bu veriler, Türkiye bilişim sektörünün ihracatta önemli bir payı olduğunu gösteriyor.

Teşvikleri

Çalışma, bilişim sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin teşviklerden yeterince yararlanamadığını gösterdi. 2011 yılında, çalışmaya katılan TÜBİSAD üyesi firmaların yüzde 34'ünün teşviklerden faydalandığı ve 21 şirketin sadece 34.3 milyon lira teşvik kullandığı belirlendi.

Büyüme beklentisi

Ankete katılan TÜBİSAD üyelerinin yüzde 53’ü 2012 yılında bilişim sektöründe yüzde 6 ile 10 arasında büyüme beklediklerini ve büyüme de özel sektör ve kamu yatırımlarının etkili olacağını ifade etti.

Sorunlar

Sektörün çözüm bekleyen sorunları arasında nitelikli güç açığı, karmaşık vergi yapısı ve girişim seermayesi eksikliği başı çekti. Bunun yanı sıra Ar-Ge teşvikleri ile uygulamalarda karşılaşılan sorunlar ve dış kaynak kullanımının yetersizliği de sektörde göze çarpan diğer sorunlar arasında gösteriliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun