Bilişim 03 ŞUBAT 2015 / 11:12

Türkiye Bilgisayar Programlama Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Yeditepe Üniversitesi ve SAP SE Almanya tarafından bu yıl ilk defa düzenlenen “Türkiye Bilgisayar Programlama Yarışması”nda ödüller dağıtıldı.Temel amacın; bilgi teknolojilerinde yaratıcılık, yazılım geliştirme becerisi öneminin vurgulanması ve öğrencilerin bu yönde özendirilmesi olan yarışmaya, ülke çapında 168 lise ve üniversite öğrencisi katıldı. İlk turu internet üzerinden 19-23 Ocak tarihleri arasında yapılan yarışmada, 37 finalistin yarıştığı final turu ise 31 Ocak 10.00-13.00 saatleri arasında Yeditepe Üniversitesi’nde tek oturumda gerçekleştirildi.

Final turunun ardından düzenlenen ödül törenine, aralarında SAP firması Kıdemli Başkanı Franz Faerber ve SAP SE Almanya’dan Nurten Çelik’in de yer aldığı pek çok SAP yetkilisi katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semih Bilgen, çok kısa bir süre duyurulmasına rağmen yarışmaya katılımın çok yüksek olduğunu, gelecek yıllarda ilginin daha da artacağına inandıklarını ifade etti. Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurcan Baç ise, Türkiye’de ilk defa bir vakıf üniversitesinin SAP ile birlikte bir yarışma düzenlediğini, bu yarışma ve SAP ile devam eden çalışmaların Yeditepe Üniversitesi’nin bilgi teknolojilerinde öncülük görevinin bir sonucu olarak ortaya çıktığını belirtti. SAP SE Almanya’dan Nurten Çelik ise, teknolojinin bir bilim dalı haline geldiğini ve Türkiye’nin de teknolojiye hızla adapte olduğunu belirtti.

Lise ve üniversite öğrencilerinin iki ayrı kategoride değerlendirildiği yarışmada ilk üç dereceye giren yarışmacılara ödül olarak farklı niteliklerde bilgisayarlar armağan edilirken, lise öğrencilerinden dereceye girenler, Yeditepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’ne kabul edilip girmeleri durumunda öğrenimleri süresince SAP SE’nin Almanya ve ABD’deki tesislerinde birer ay süreyle iki kez stajyer olarak görevlendirilme hakkı kazandı.

Yarışmanın üniversite kategorisinde birinci Yusuf Hakan Kalaycı, ikinci Semih Basrık, üçüncü Alperen Turgut olurken, lise kategorisinde ise Muhammed Emin Ayar birinci, Muhammed İkbal Sezer ikinci, Abdullah Enes Öncü üçüncü oldu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun