Bilişim 17 AĞUSTOS 2011 / 13:55

Türkiye’yi New York’ta temsil edecek genç girişimciler aranıyor

Türkiye’yi temsil edecek genç girişimciler aranıyor

Global Students Entrepreneur Awards (GSEA) tarafından tüm dünyadaki üniversiteler arasında girişimciliği teşvik etmek amacıyla düzenlenen ve bu yıl Turkcell’in ana sponsorluğunda, Bizz Consulting işbirliğinde ilk kez Türkiye’de gerçekleştirilecek “Global Üniversiteli Girişimci Yarışması” başvuruları başladı. Üniversite öğrencisi ve minimum 6 aylık şirket sahibi olma kriterlerinin arandığı yarışmaya kayıtlar 7 Ekim’e kadar sürecek. Jüri değerlendirmesinin ardından finale kalan girişimci, Türkiye’yi New York’ta yapılacak dünya finalinde temsil ederek 200 bin dolarlık büyük ödülü kazanma şansına sahip olacak.

Sosyal sorumluluk vizyonu doğrultusunda Türkiye’de nitelikli insan kaynağına yatırım yapma ve katma değer sağlayacak projelere destek olma hedefiyle yola çıkan Turkcell, Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilecek olan “Global Üniversiteli Girişimci Yarışması”nın ana sponsoru oldu.

1998 yılında Saint Louis Üniversitesi tarafından başlatılan Global Students Entrepreneur Awards (GSEA), tüm dünyadaki üniversite öğrencileri arasında girişimciliği teşvik etmek ve gelecek kuşak girişimcilerin yetiştirilmesi amacıyla düzenleniyor.

Yarışma bu yıl ilk kez Turkcell’in ana sponsorluğunda ve Bizz Consulting işbirliğinde Türkiye’deki üniversite öğrencilerine de açıldı. Yarışmayla ilgili bilgiler Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Türkiye Bilişim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Eczacıbaşı’nın katıldığı basın toplantısıyla basın mensuplarına aktarıldı.

Ciliv: Girişimcilik dalgasını Türkiye de yakaladı

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, tüm dünya şirketlerinin girişimcilik vizyonuna sahip olduğunu ve iş yapışlarını bu çerçevede şekillendirdiklerini hatırlatarak, “Teknolojinin girişimcilik dalgasını beslediğini unutmamalıyız. Türkiye bugün geldiği noktada bunun gerisinde kalamaz. Dünyanın en iyi internet altyapısına sahip ülkelerinden biriyiz. Teknolojide dünyayla yarışır haldeyiz. Artık yeni girişimler, yatırımlar hayal değil. Girişimci gençlerimiz için pek çok fırsatlar var. Bu yarışma da onların önlerindeki engellerin kalkması için büyük bir adım. Ülkemizdeki tüm üniversite öğrencilerini, hayallerine bir adım daha yaklaşmak için bu yarışmaya katılmaya davet ediyorum” dedi.

Hem üniversite öğrencisi, hem şirket sahibi olmak gerekiyor

Global Üniversiteli Girişimci Yarışması, bir yandan üniversiteye devam ederken, bir yandan da kendisine ait bir şirketi olan (minimum 6 aylık) ve onu işleten dünyanın dört bir yanından öğrencilere açık bir yarışma. Yarışmaya başvurular www.universiteligirisimci.com adresi üzerinden 7 Ekim 2011 tarihine kadar yapılabilecek.

Kriterlere uygun başvuruda bulunan adaylar, iş dünyasının önde gelen isimlerinden, girişimcilerden oluşan jüri tarafından ön elemeye tabi tutulacak ve yüz yüze mülakata çağırılacak. Yarışmanın değerlendirme süreçlerinde iş dünyasının önde gelenleriyle tanışma ve işlerinin geleceği konusunda yön alma olanakları olacak.

Yapılacak son değerlendirme ile yarışmanın Türkiye birincisi seçilecek. Türkiye birinicisi dışında ayrıca, “Sosyal Etki Ödülü”, “İnovasyon Ödülü”, ve “Geleceği Gören Girişimci Ödülleri” verilecek.

Büyük ödül 200 bin dolar

Yarışmanın Türkiye birincisi, New York’ta 17-19 Kasım 2011 tarihlerinde gerçekleştirilecek ve tüm dünyadan üniversite öğrencilerinin katılacağı Dünya Finali’nde ülkemizi temsil edecek.

Yarışmanın birincisine 200 bin dolar ödül verilecek. Aynı zamanda Türkiye’de ve Amerika’daki diğer üniversiteli girişimcilerle bilgi ve deneyim paylaşma şansına ve uluslararası girişimcilik ağlarına dahil olma fırsatını yakalayacak.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun