Bilişim 01 NİSAN 2012 / 11:36

Türkiye’de 3G kullanımı 2G’yi geride bıraktı

İnternetin Ekonomi ve Sosyal Hayata Etkileri konferansında BTK Başkanı, 3G abonesinin 33 milyona ulaşarak 2G’yi geride bıraktığını aktardı. Ayrıca toplantıda Binali Yıldırım da teknolojinin geliştikçe istihdama etkisi ve FATİH projesi ile ilgili bilgiler verdi.Konferansa, Türkiye'ye ziyarette bulunacak ITU Genel Sekreteri Dr. Hamadoun Toure, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren katıldı.

Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Tayfun Acarer, Türkiye'de bir ay önce 31,4 milyon olan 3G abone sayısının şu anda 33 milyona ulaştığını hatırlattı. 3G aboneliğinin, 2G'yi geçtiğini aktaran Acarer, “Türkiye'de halen 16 milyonun üstünde geniş bant abonesi de mevcut" dedi.

Türkiye'de geniş bant internet kullanımının arttırılmasını çok önemsediklerini ifade eden Acarer, "Türkiye, Avrupa'da aylık kullanım süreci olarak interneti en çok kullanan ülkeler arasında Fransa’nın hemen ardından bulunuyor" şeklinde konuştu.

Türkiye kaynaklı istenmeyen e-postalar yüzde 99 azaltıldı

İnternet güvenliğine katkıda bulunmaya çalıştıklarına işaret eden Acarer, Türkiye kaynaklı istenmeyen e-posta yayan IP sayısının yüzde 99 oranında azaltıldığını vurguladı.Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (ITU) Genel Sekreteri Hamedoun Toure de, Türkiye'nin BT alanında 3 büyük konferans düzenleyen tek ülke olduğunu, İstanbul'un ise internete ilişkin konuların tartışılması için çok uygun bir mekan olduğunu dile getirdi.

E-ticaret hacmi hızla genişliyor

Bilişimin yaşam tarzlarını, alışkanlıkları, iş yapma usullerini değiştirdiğini anımsatan Yıldırım, ”Bugün ülkelerin ortalama gayri safi milli hasılalarının yüzde 5′i internet üzerinden oluşuyor. E- ticaret İngiltere’de yüzde 8, ABD’de yüzde 7 civarında, Çin’de bile yüzde 5,5′e ulaşmış. Türkiye’de geçen yıl e-ticaret rakamı 20 milyar lira 10 milyar doların üzerine çıktı. Her geçen gün de artıyor” diye konuştu.Yıldırım, e-devlet uygulamalarının Türkiye ve dünyada yaygınlaştığını belirterek, ”Bugün 300′den fazla hizmet e-devlet kapısından verilir hale geldi. Genç-yaşlı farketmiyor. E-devlet kullanan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın sayısı 350 bini geçti” dedi.

4 yıl içinde bilişim tabanlı eğitim sistemi yerleşecek

Yıldırım, FATİH Projesiyle önümüzdeki 4 yıl içinde tam anlamıyla bilişim tabanlı bir eğitim sisteminin yerleşeceğini vurguladı. Arap Baharı olaylarında internet ve bilişim teknolojilerinin oynadığı role değinen Yıldırım, halkların internet ile fırsat eşitliğine kavuştuğunu dile getirdi.

”Bilişim geliştikçe işsizlik artıyor” eleştirilerini anımsatan Yıldırım, ”Araştırmalar, bilişim sektörünün, bir iş kaybına karşılık 2,6 yeni iş alanı ürettiğini ortaya koyuyor. İnternet verimliliği ve üretimi arttırarak, milli gelire ve istihdama katkı sağlıyor” diye konuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun