Bilişim 08 MART 2012 / 17:22

Turkcell Vivacom’u 1.4 milyar dolara satın mı alıyor?

Turkcell Vivacom’u 1.4 milyar dolara satın mı alıyor?

Mobil operatör, Bulgaristan’ın en küçük operatörü Vivacom’un yüzde 93.99 hissesini satın almak için teklif verdiğini doğruladı.Bulgaristan’da sabit ve mobil hat operatörü olan Vivacom, Telekom Avusturya M-Tel ve OTE’nin Globul’unun ardından üçüncü sırada bulunuyor. 2011 sonunda yüzde 17.4 pazar payı bulunan şirket için Turkcell, teklif yaptığını doğruladı.

Daha önce Turkcell’in şirket için 1.4 milyar dolar teklif ettiği bilgisi veriliyordu. Bloomberg’te yer alan haberde daha önce Vivacom için üç büyük yatırımcı daha teklif vermişti. Rus yatırım bankası VTB Capital ve Bulgaristan Kurumsal Ticaret Bankası; İzlandalı yatırımcı, aynı zamanda eski Vivacom sahibi Thor Bjorgolfsson ve Yunan Germanos ile son olarak Pamplona Capital Management’ın başvuru yaptığı biliyordu.

Fitch’in konuyla ilgili yorumunda Vivacom’un satın alınması durumunda Turkcell’in ratingleri üzerinde baskı yaşanabileceği belirtildi. Eğer işlemin Turkcell’in nakit rezervinden gerçekleşmesi durumunda, finansal esnekliğini kaybedebileceği ve fiyat rekabaeti nedeniyle Türkiye’deki pazar payını korumakta zorlanabileceği belirtildi.