Bilişim 30 EKİM 2012 / 09:07

Turkcell ve İTÜ, geleceğin işletmelerini tasarlayan liderleri eğitiyor

Turkcell Akademi, işletmelerin günün ihtiyaçlarına göre tasarlanması ve geliştirilmesi alanında 35 yıldır eğitim veren İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki İşletme Mühendisliği Bölümü ile yeni bir işbirliği projesini başlattı. Turkcell Akademi, Türkiye’de bu kapsamda ilk kez gerçekleştirilen uygulamayla öğrenci takımlarına kendi iş ortamından gerçek hayat problemleri veriyor. Ardından kendilerine verilen konularla ilgili Turkcell ekipleriyle birlikte çalışan öğrenci takımlarından bu alanlarda uygulanabilecek çözümler geliştirmeleri isteniyor.

Bu uygulamayla öğrenciler sadece kavramsal birer proje değil, aynı zamanda profesyonel danışmanlık şirketlerinin üretebileceği kalitede gerçek bir mühendislik uygulaması hazırlıyorlar. Projede görev alan öğrenciler, çalıştıkları konunun analizi ve çözüm tasarımı için Turkcell tarafından proje süresince yarım zamanlı olarak işe alınıyorlar.

Sürecin sonunda yapılan akademik değerlendirmeyle projeleri başarılı bulunan öğrenciler, İşletme Mühendisi olarak mezun olmaya hak kazanıyorlar.

“Gençlere yatırım yapıyoruz”

Turkcell Akademi ve İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü arasında yürütülen kapsamlı işbirliğinin başarıya ulaşmasını sevinçle karşıladıklarını ifade eden Turkcell Akademi Bölüm Yöneticisi Banu İşçi Sezen, şunları söyledi:

“Turkcell Akademi olarak üniversitelerimizle yakın işbirliği içinde gençlerimizin daha zengin deneyimler edinmesine yatırım yaparak sadece bugün değil, gelecekte de fark yaratmaya devam edeceğimize inanıyoruz. Gençlerin öğrendiklerini uygulayabilecekleri platformlar geliştirerek profesyonel gelişmelerine katkı sağlıyor, onların yaratıcı zekâlarını teşvik ederek hem Turkcell için ve hem de gelecekte çalışacakları tüm sektörler ve Türkiye için katma değer yaratıyoruz.”

“Öğrencilerimizi dünyayla rekabete hazırlıyoruz”

İTÜ İşletme Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Lerzan Özkale de, Turkcell ile çok yakın ve çok verimli bir işbirliği gerçekleştirdiklerini belirtti. Özkale, şunları söyledi:

“İTÜ İşletme Mühendisliği Bölümü olarak Türkiye’nin en başarılı öğrencileri arasından aldığımız öğrencilere, uluslararası mühendislik eğitimi akreditasyon kuruluşu ABET tarafından da tanınan dünya çapında eğitim veriyoruz. Yarının işletme mühendislerini, iş dünyası ile işbirliği içinde yetiştirmeye büyük önem veriyoruz.

Öğrencilerimiz hayatın içindeki iş problemlerini çözmek üzere temel mühendislik eğitiminin yanı sıra işletme tasarımı, ekonomi, finans, hukuk, pazarlama, matematiksel yöntemler, üretim ve yönetim alanlarında çok kapsamlı bir eğitim alıyorlar. Eğitimleri sırasında kazandıkları bu donanım da onların iş dünyasına çıktıklarında geleceğin başarılı yöneticileri olmalarını güvence altına alıyor.”
Pilot projeler hazır

Gerçekleştirilen üç pilot proje ile çok önemli başarılar elde edilen işbirliğinde öğrenci takımları şimdiye kadar şu konuların üzerinde çalıştı:

• Mobil temassız ödeme servisinin gençler arasında yaygınlığının artırılması,

• Sosyal medya verilerini kampanya yönetimi sürecine çok boyutlu olarak entegre edilmesi,

• Yerinde servis veren uzman ekiplerin ziyaret performansını daha da artırmak için uygulanan planlama metodunun geliştirilmesi.

Konularla ilgili Turkcell ekipleri tarafından başarılı bulunarak uygulanmaya başlanan projeleri 8 adet yeni ve kapsamlı proje takip ediyor. Halen devam eden bu projelerde, işletme mühendisi adayı ekipler şu konular üzerinde çalışıyorlar:

• Çağrı merkezi çalışan performansının işe alım sürecinden itibaren yönetilmesi,

• Doğal afetlerde iş sürekliliğinin sağlanması ve afet etkilerinin azaltılması,

• Evrak işleme süreçlerinin performansının geliştirilmesi,

• Mobil sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması,

• Müşterilerin kendi kendine hizmet kanallarını kullanmaya teşvik edilmesi,

• Kampanya yönetimi sürecinin müşteri gözüyle incelenmesi,

• Mobil güvenlik servislerinin yaygınlık ve kullanım alanlarının geliştirilmesi,

• Temel mobil iletişim altyapıları ile yenilikçi servislerin tasarımı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun