Bilişim 11 NİSAN 2012 / 15:32

Turkcell Bilişim Konferansı'ndan çıkan mesaj: "Bulut dünyayı değiştirecek"

Turkcell'den mesaj: "Bulut dünyayı değiştirecek"

Bu yıl ilki gerçekleşen “Turkcell Bilişim Konferansı”, bilgi teknolojisi dünyasının önde gelen isimlerini ve uzmanlarını buluşturdu. Turkcell'in artık sadece bir iletişim şirketi olmaktan çıkıp bir teknoloji şirketine dönüşmesi ve bulut bilişim konusundaki çabaları, etkinliğin ana odağını oluşturdu. Turkcell, bu yıl ilk kez düzenlediği “Bilişim Konferansı” ile sunduğu BT ürün ve hizmetlerini iş ortaklarına ve müşterilerine aktardı. Swissotel’de tüm gün süren etkinlikte, bulut bilişim vizyonu, toplam telekom çözümlerindeki başarı hikayeleri ve Türkiye’nin teknolojik gelişimine yön verecek açılımlar, bilgi teknolojileri yöneticileriyle paylaşıldı.

Konferansın açılış konuşmasını gerçekleştiren Turkcell CEO’su Süreyya Ciliv, konuşmasında “Turkcell bugün müşterilerine hem sabit, hem mobil, hem BT çözümlerini tek noktadan sunan bir iletişim ve teknoloji şirketi haline geldi. Türkiye mobil iletişimde, fiberde ve bulut bilişim teknolojilerinde çok iyi bir konumda. Kurumlara sunduğumuz birçok yenilikçi ürün ve servisle şirketlerin BT maliyetlerini azaltması, BT yöneticilerinin fark yaratacak inovatif işlere odaklanması artık mümkün” dedi.

Türkiye’nin geleceği için “inovasyon” kavramının önemine değinen Ciliv, “1997’de batmak üzere olan bir şirket, bugün dünyanın en değerli şirketi haline gelebiliyorsa bunun tek nedeni teknoloji ve inovasyondur (ed: sandığınız gibi değil, Ciliv Apple'ı kastediyor). Tüm bilişim yöneticilerimizin önünde inovasyonla şirketlerini ve ülkemizi geliştirebilecek büyük fırsatlar var” şeklinde konuştu.

Teknolojinin devleri konferansta buluştu

Turkcell CIO’su İlker Kuruöz de katılımcılarla “CIO’nun Ajandası” başlıklı konuşmasında şirketlerin iş hayatını kolaylaştırmak için basitleştirme yoluna gittiğini, bunun için de bulut teknolojilerinin önemli bir yeri olduğunu örneklerle anlattı.

Öğleden önce ana salonda gerçekleşen ve Turkcell Kurumsal Hizmetler Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, Sabancı Holding CIO’su Güngör Kaymak, Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, HP Genel Müdürü Serdar Urçar ve Yıldız Holding CIO’su Yekta Caymaz‘ın konuşmacı olarak yer aldığı “Toplam Telekom Çözümlerinde 3’lü Oyun” konulu panelin ardından “Bilgi Teknolojileri Bulutu ile Gelecek”, “Sabit Network Bulutu ile Başarı” ve “Mobil Network Bulutu ile Verimlilik” başlıkları altında paralel oturumlar gerçekleşti.

Paralel oturumlarda Turkcell ve Turkcell Superonline konuşmacılarının yanısıra HP, Intel, Oracle, EMC, Cisco ve Accenture temsilcileri de konuşmacı olarak yer aldı.

McAfee: “Bulut dünyayı değiştirecek”

[caption id="attachment_48864" align="alignleft" width="200"] Süreyya Ciliv ve Andrew McAfee[/caption]

Etkinliğin konuk konuşmacısı ise bilgi teknolojilerinin şirket performanslarını, organizasyonları ve iş yapış biçimlerini nasıl değiştirdiği, rekabeti nasıl şekillendirdiği üzerine bilimsel araştırmalar yürüten ve bu alanda fikir önderi kabul edilen Andrew McAfee’ydi.

Konuşmasına “Tarihten öğrenilecek çok şey var” sözleriyle başlayan McAfee, “Ekonomiyi değiştirecek büyüklükte bir yenilik yüzyılda 1-2 kez gelir. Buharlı makinelerden elektriğe geçiş ne kadar büyük bir sıçrama yarattıysa bulut bilişim de benzer bir değişime yol açacak “dedi.

McAfee konuşmasına şöyle devam etti: “Teknoloji dışındaki sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerin üst düzey yöneticileri, teknoloji konusuna mesafeli yaklaşmak gibi bir hataya düşüyorlar. Teknolojinin iş yapış biçimlerini kalıcı bir şekilde değiştirdiği çağımızda maliyet endişeleri, güvenlik kuşkuları gibi sebeplerle bulut bilişime mesafeli yaklaşan şirketler 20. yüzyılın başında elektrik enerjisine geçişe adapte olamayan şirketlerin yaptığı yanlışı yapıyorlar. Ben yöneticilere her zaman şunu söylüyorum: Bulut sektörünüzü değiştirecek. Daha verimli, daha paylaşımcı, daha etkili ve daha hızlı olacağız. Rekabetin daha da kızışacağı, iş yapış biçimlerinin bilişim teknolojileriyle hızla farklılaştığı günümüzde doğru tarafta olmak çok önemli. Bulut bilişim yüzyılımızın sıçrama yaratacak yeniliklerinden biridir. Bulut dünyayı değiştirecek.”

Andrew McAfee, özellikle bilgi teknolojilerinin iş dünyası üzerine etkilerini analiz eden çalışmalarıyla tanınıyor. MIT’den çift diplomalı, Harvard Business School’da profesörlük yapmış olan McAfee, birçok kaynak tarafından BT konusunda dünyanın en etkili isimleri arasında gösteriliyor.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun