Bilişim 30 MART 2015 / 14:01

Türk yemek tarihinin vazgeçilmez kararsızlıkları

Yemek.com, Türk mutfağının ikilemlerine ışık tutma kararı aldı ve bir anket başlattı. ankette 12 günde 120 bine yakın oy kullanıldı. Anket halen yemek.com’da devam ediyor, ama işte 10 soruluk mücadeleden öne çıkan bazı sonuçlar:

Limon mu, sirke mi?

Yeşilçam’ın gönülleri fethetmiş iki karakteri Münir Özkul ve Adile Naşit’in ‘Neşeli Günler’deki tartışmasını herkes hatırlar: Turşu limonla mı yapılır, sirkeyle mi? Cevapların yüzde 31’i limonu, yüzde 69’u ise sirkeyi işaret ediyor.

Sofrada soğuk savaş: Rus mu, Amerikan mı?

Yemeklerde soğuk savaş havası estiren Amerikan-Rus salatası ikileminde oylama yüzde 23’e karşı yüzde 77 oyla Rus salatası lehine devam ediyor.

İkilem içinde ikilem: Balıkla peynir yenir mi?

Balıkla peynir yenir mi, yenmez mi? Cevaplarda ciddi bir çekişme var: “Taze olduğu sürece sorun yok” diyenler yüzde 54 ile önde. “İkisini bir arada yiyenin aklından şüphe ederim” diyenler ise yüzde 46 ile takipte.

İskender kebap ve patatesin aşk nefret ilişkisi

Patates dünya mutfaklarında her sofrada her yemekte kendine yer bulur. Ancak bazıları için de patatesin bir sınırı olmalı. “İskender kebabın yanına patates koyan işi bilmiyordur” çıkarımını yapanlar yüzde 85 oyla önde gidiyorlar.

 
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun