Bilişim 26 ARALIK 2011 / 08:56

Türk Telekom yeni nesil bulut hizmeti vermeye başlıyor

Türk Telekom yeni veri merkezini açtı

Şirket, sunucu barındırma ve kiralama gibi standart hizmetler dışında yeni nesil bulut teknolojilerine dayalı servisleri de sunacağını duyurdu.Türk Telekom; sunucu barındırma, sunucu kiralama gibi standart veri merkezi hizmetlerinin yanı sıra yeni nesil bulut teknolojilerine dayalı servislerin sunulacağı veri merkezini İstanbul Gayrettepe’de açtığını duyurdu.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Türk Telekom Veri Merkezi’nde (TTVM) şirketlere ve kamu kurumlarına sunucu, depolama alanı ve çeşitli yazılım hizmetleri sunulacak.

Türk Telekom Teknoloji Başkanı Timur Ceylan, “TTVM kurumsal müşterilerimizin gelişen teknolojiyle birlikte artan sunucu, veri alanı gibi gereksinimlerini karşılamak, bu konuda yapacakları yatırım yükünden onları kurtarmak amacıyla kuruldu” dedi.

"İlk Tier III tasarım sertifikasına sahip veri merkezi" ne anlama geliyor?

İstanbul’da hizmet vermeye başlayan TTVM, Türkiye’nin ilk Tier III tasarım sertifikasına sahip veri merkezi. Tier III, Uptime Instute tarafından veri merkezlerinin altyapı ve hizmet sürekliliğini tescil eden uluslararası bir sertifikasyon.

TTVM’nin Türkiye’de Tier III tasarım sertifikasına sahip ilk veri merkezi olduğunu belirten Uptime Institute Başkan Yardımcısı Julian Kudritzki konuyla ilgili şunları söyledi:

“Tasarım belgeleri, TTVM’nin Tier III eş zamanlı bakım gereksinimlerine uyumun tespit edilmesi için titizlikle yürütülen kapsamlı değerlendirmeden başarıyla çıktığını kanıtlıyor. Tasarım sertifikasıyla da, şirketin yüksek performanslı veri merkezleri sağlamaya yönelik güçlü planlarını tasdik edilmiş oluyor.”

Bu sertifikasyon ile birlikte yeni veri merkezi diğer veri merkezlerinden farklı olarak şu özellikleri taşıyor:

• Sıfır hata toleransı, yüzde 99,982’lik öngörülen ayakta kalma (uptime) oranı

• Yedeklenmiş altyapı bileşenleri ve dağıtım yolları

• Sunucu sistemlerinde çift güç kaynağı

• Bakım çalışmaları için yedek bileşenler ve dağıtım yolları

Bu hizmetlere ilişkin ayrıntılı bilgiye www.ttvm.com.tr adresinden ulaşılabiliyor.