Bilişim 17 EKİM 2012 / 17:37

Türk Telekom grubunun gelirleri 3,2 milyar TL'ye ulaştı

Türk Telekom İlk 9 ayda 1,7 milyar TL yatırım gerçekleştirdi

Türk Telekom, 2012 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Grubun yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiği konsolide yatırım tutarı 1,7 milyar TL'ye ulaştı. 81 ilde sürdürülen fiber dönüşüm çalışmaları sonucu 1,5 milyonu aşkın hane fiber kapsamına alındı. Türk Telekom, 2012 3. çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı. Grubun yılın ilk 9 ayında gerçekleştirdiği konsolide yatırım tutarı 1,7 milyar TL'ye ulaştı. 81 ilde sürdürülen fiber dönüşüm çalışmaları sonucu 1,5 milyonu aşkın hane fiber kapsamına alındı. Grubun gelirleri 2012 yılı 3. çeyrek finansal döneminde, 2011 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 6 artarak 3,2 milyar TL’ye ulaştı.

Türk Telekom Grubu CEO’su Hakam Kanafani, Türk Telekom’un 2012 3. çeyrek sonuçlarına dair şu değerlendirmelerde bulundu:
“Yılın üçüncü çeyreğinde Türk Telekom Grubu güçlü finansal ve operasyonel performans göstermeye devam etti. Grup gelirleri yıldan yıla yüzde 6 büyüyerek 3,2 milyar TL’ye ulaştı ve FAVÖK marjı yüzde 40 olarak gerçekleşti.

Geçtiğimiz yıla kıyasla daha düşük finansal harcamalarla desteklenerek 3. çeyrekte net kâr yıldan yıla yüzde 77 artışla 636 milyon TL’ye yükseldi. Grubun yatırımları ilk dokuz ayda 1,7 milyar TL’ye ulaştı. Sabit ses tarafında PSTN hatlarına değer katmak için çeşitli kampanyalarla çalışmalarımıza devam ettik.

Sabit geniş bantta veri tüketimi ve hızının artması yönünde belirgin eğilim sürerken toplam müşteri sayısı 7 milyona ulaştı. TTNET’in sınırsız veri planı müşterileri toplam müşteri tabanının yüzde 71’ini oluşturdu. Üçüncü çeyrekte Türk Telekom ve TTNET eve/binaya kadar fiber şebekesine yatırım yaparak 1,5 milyon haneye ulaştı.

TTNET’in çoklu ürün paketi teklifleri Tivibu Ev IPTV hizmetiyle devam etti. Hizmet kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla dizüstü bilgisayar ve tablet PC teklifleri ile 2 veya 3 yıllık veri planı sözleşmelerini içeren cihaz kampanyaları gerçekleştirildi.

Mobilde net müşteri kazanımı 206 bin oldu

Kanafani, grubun mobile yönelik çabalarını da şu sözlerle özetledi:
Mobil gelirlerimiz yıldan yıla yüzde 11 artarak 910 milyon TL’ye yükseldi. FAVÖK marjı yüzde 14 olarak gerçekleşti. Net müşteri kazanımı 206 bin olurken toplam müşteri sayısı 13,2 milyona çıktı.

Avea müşterilerin kendi paketlerini ses, veri, SMS ve telefon alternatif planlarını seçerek tek bir sabit fiyat üzerinden tasarlayabileceği yenilikçi tarifelerine devam etti. Tek başına veri gelirleri (SMS ve katma değerli hizmetler hariç) yıldan yıla yüzde 64 arttı. Veri gelirleri geçen yılki yüzde 8’e kıyasla, bu yılın 3. çeyreğinde toplam servis gelirlerinin yüzde 12’sini oluşturdu.

Kanafani, ayrıca Türk Telekom Grubu olarak yakınsama stratejisine ve grup sinerjilerine odaklandıklarını, yakın zamanda yönetim ekibine katılan yeni üyelerle enerjik bir ekip oluşturmayı hedeflediklerini, bunların sonucunda da müşteriyi merkeze almak istediklerini söyledi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun