Bilişim 18 ŞUBAT 2015 / 15:29

Türk Telekom denizaltı kablo sistemine dahil oldu

Türk Telekom International, imzaladığı C&MA (Tesis ve Bakım Anlaşması) ile SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo konsorsiyumuna tam üye oldu.Türk Telekom Grubu’nun uluslararası toptan ses ve data altyapı satış ve pazarlama faaliyetlerinden sorumlu şirketi Türk Telekom International, SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo sistemine tam üye oldu. En yeni ve gelişime açık teknolojilerin kullanılacağı kablo sistemi 2016 yılı sonunda hizmete girecek. Tasarım kapasitesi saniyede 24 terabit olarak belirlenen sistem Güneydoğu Asya’dan Avrupa’ya 20 bin kilometreden uzun bir mesafede 18 ülkeyi birbirine bağlayacak. 2016 yılı sonunda hizmete girecek olan sistem, üç kıtada, Asya’dan Avrupa’ya 20 bin kilometreden uzun bir mesafede, 18 ülkeyi birbirine bağlayacak.

Türk Telekom International’ın konsorsiyuma katılması ile birlikte Muğla’nın Marmaris ilçesi, SEA-ME-WE-5 denizaltı kablo sistemine bir istasyon olarak eklenecek. Sistem, kablo üzerindeki diğer operatörler için, hem Türkiye üzerinden diğer ülkelere ulaşım, hem de Batı Avrupa ve Afrika yönünde alternatif bir rota sağlayacak.

Türk Telekom Grubu CEO’su Rami Aslan, yıldan yıla katlanarak artan ses ve data trafiğinin kıtalararası transferini en etkin şekilde sağlayan denizaltı kablo sistemlerinin önemine dikkat çekerek “Bu proje Türkiye’yi önemli bir küresel iletişim ve veri merkezi haline getirerek ülkemize kısa ve uzun vadede stratejik avantajlar sağlayacak. SEA-ME-WE-5 kablo sistemi, Batı Avrupa, Afrika, Ortadoğu, Asya ve Güneydoğu Asya pazarlarını birbirine bağlayan en gelişmiş denizaltı kablo sistemi olacak. Faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde kapasitemizi daha da güçlendirecek olan bu konsorsiyuma katılmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Türk Telekom International CEO’su Cengiz Öztelcan ise, konsorsiyuma katılımın, Türk Telekom International’ın Türkiye’nin Batı Avrupa’dan Güneydoğu Asya’ya kadar uzanan bir telekomünikasyon köprüsü olma konumunu güçlendirme stratejisinin önemli bir parçası olduğunu belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü; “SEA-ME-WE-5 kablo sistemi ile 3 kıtayı birbirine bağlayan güçlü karasal şebekemizi, denizaltından da destekleyerek, bölgeye en hızlı ve sağlam altyapı ile en yenilikçi, güvenilir ve kapsamlı servisleri sunmaya devam edeceğiz.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun