Bilişim 11 ARALIK 2013 / 11:20

Türk Telekom'a fiber nedeniyle soruşturma açıldı

Rekabet Kurulu, fiber optik kablolardaki hakim durumunu kötüye kullandığı iddiasıyla Türk Telekom hakkında soruşturma başlattı.Rekabet Kurulu, Türk Telekom'un deniz altı ve karasal fiber optik kablolardaki hakim durumunu, bir şirketin kiralık devre tarifelerine ilişkin bilgi talebini karşılamamak ve ayrımcılık yapmak suretiyle kötüye kullanıp kullanmadığını tespit etmek amacıyla soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu'nun internet sitesinde yer alan açıklamada, konu hakkında yürütülen ön araştırma sonucunda verilen Kurul kararına ilişkin olarak, şikâyetçi tarafından yargı yoluna başvurulduğu ve Danıştay 13'üncü Dairesi tarafından da hukuka aykırılık bulunmadığı gerekçesiyle davanın reddine karar verildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şikayetçinin hangi şirket olduğunda dair herhangi bir bilgi yer almadı. Açıklamaya göre, temyiz aşamasında, Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun bozma kararında iddiaların daha detaylı incelenmesi için soruşturma açılması gerektiği ve bu sebeple dava konusu Kurul kararında ve açılan davayı reddeden temyize konu daire kararında hukuka uygunluk bulunmadığı ifade edildi.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu'nun kararının ardından konuyu değerlendiren Rekabet Kurulu'nun Türk Telekom hakkında soruşturma açmayı kararlaştırdığı kaydedildi.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun