Bilişim 08 HAZİRAN 2011 / 16:42

Türk halkı en çok Facebook, YouTube ve Ekşi Sözlük'ün sahibini merak ediyor

Bir ayda yaklaşık 500 bin kişi websitesor.com sitesinden web site adreslerinin bilgilerini sorguladı. “WebSiteSor”da en çok sorgulanan adresler Facebook, Youtube ve Ekşi Sözlük oldu. İnternet sitelerinin kime ait olduğu, nerede barındırıldığı gibi bilgilerin sorgulanmasını sağlayan websitesor.com'u bir ayda yaklaşık 500 bin kişi ziyaret etti.

websitesor.com internet sitelerinin kime ait olduğunu ve nerede barındırıldığını merak edenlerin yanı sıra internet üzerinden hakaret, yanlış bilgi veya buna benzer hak ihlali yaşayan mağdurlarında sorgulama yapabildiği bir adres oldu.

websitesor.com sitesi sayesinde istenilen internet sitesinin bilgilerine ulaşılabiliyor. Web sitesi bilgilerine ulaşan kullanıcılar uyar/kaldır metoduyla kendilerine ait hakaret ve bunun gibi hak ihlali içeren içerikle ilgili site sahibini uyarabiliyor ve ilgili içeriği kaldırtabiliyor.

Web sitesi bu uyarınıza rağmen içeriği çıkartmıyorsa talebinizi içerikteki bilginin doğru olmadığını beyan ederek sulh ceza mahkemesine konuyu taşımanız gerekiyor. Mahkeme kararını elektronik ortamda ya da noter yoluyla web sitesi yetkililerine göndermeniz yeterli. Şayet hala içerik çıkartılmıyorsa ilgili web sitesi yöneticileri ve yetkilileri hakkında hapis cezasına kadar uzanan bir süreç işletilebiliyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir sorguladı

Kullanıcılar en çok Facebook’un bilgilerini merak etti. İkinci sırada video paylaşım sitesi Youtube yer alırken üçüncü sırada ise gençler tarafından yoğun olarak kullanılan Ekşi Sözlük web sitesi yer aldı.

Web sitelerinin kime ait olduğunu öğrenmek isteyenler büyükşehirlerden çıktı. Türkiye’de “WebSiteSor” adresini tıklayarak en çok site sorgulama işlemini yapan il ise İstanbul oldu. İstanbul’u Ankara, İzmir ve Bursa illeri izledi.

“WebSiteSor” sayfası 18 ülkeden kullanıcılar tarafından ziyaret edildi. Bu ülkeler arasında Rusya, İngiltere, Çin, Gürcistan, Kanada, Fransa ve İsveç gibi ülkeler de yer aldı. “WebSiteSor” sorgulama ekranını en fazla kullanan ülke ise Türkiye olurken ikinci sırada Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve üçüncü sırada Almanya yer aldı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun