Bilişim 17 MAYIS 2013 / 13:56

TÜBİSAD e-fatura ve e-defter için çalışmalarını hızlandırdı

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) sayısal dönüşümün parçası olarak gördüğü e-fatura ve e-defter kapsamında çalışmalarını yoğunlaştırdı.Gelir idaresi Başkanlığı (GİB) işbirliği ile düzenlenen seminerde, 2013 yılı eylül ayında e-faturaya geçme zorunluluğu olan şirketler, sistem bütünleştirmesi yapacak firmalar, mali müşavirler ve TÜBİSAD üyeleri, e- fatura ve e-defter konusunda bilgilendirildi. e-Faturaya hızlı ve sorunsuz geçişin sağlanması için TÜBİSAD üyesi şirketler de ürün ve çözümler hazırlıyor.

TÜBİSAD Başkanı Prof. Dr. Kemal Cılız, 2013 yılı Eylül ayından itibaren e-fatura ve 2014 yılı Eylül ayından itibaren de e-defter uy¬gulamalarının hayata geçmesinin Türkiye’de iş süreçlerinin sayısal ortama taşınmasında önemli birer adım olacağını belirterek, “Bu kapsamda TÜBİSAD çalışmalarını hızlandırdı, TÜBİSAD üyesi şirketler de geçişin sorunsuz olabilmesi için ürün ve çözümler üretiyor” dedi.

e-Fatura konusundaki çalışmalar kapsamında TÜBİSAD, Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) işbirliği ile 17 Mayıs 2013 tarihinde, e-fatura ve e-defter uygulamaları hakkında üyeleri ve sektörü bilgilendirmek amacıyla bir seminer düzenledi. Seminerde Gelir İdaresi Başkanlığı Daire Başkanı Uğur Doğan, Gelir İdaresi Başkanlığı Müdürü Yalçın Tercan ve Veli Doğanay ile Gelir İdaresi Başkanlığı Uzmanları Canan Bağrıyanık, Ebru Seyhan Akyol, Selma Çetin Çelik konuşmacı olarak yer aldı. Seminerde, e-fatura ve e-defter ile gerçekleşecek sayısal dönüşüm, bulutlardaki şirketler, dünyada ve Türkiye’de e-Fatura servis sağlayıcıları ve uygulamaları, sektör için fırsatlar konu başlıkları hakkında bilgi verildi.

TÜBİSAD Başkanı Kemal Cılız konuşmasında; “E-fatura ve e-defter uygulamaları, Türkiye’nin ve Türk şirketlerinin dünya ekonomisi ile bütünleşmesi için atılması gereken adımlardan birisidir ve bu uygulamaları Yeni Türk Ticaret Kanunu kapsamında şeffaflığı artıracak diğer uygulamalar izleyecektir” dedi. Prof. Dr. Cılız Avrupa genelinde, yalnızca kurumlar arası faturalama sürecinin elektronik ortama aktarılması ile 200 milyar avronun üzerinde tasarruf sağlandığını vurguladı.

Kapsamlı tasarruf ve tüm taraflar için fayda 

Yeni Ticaret Kanunu çerçevesinde hayata geçecek e-fatura ve e-defter uygulamaları şirketlere başta işgücü ve zaman olmak üzere kâğıt, baskı, arşivleme ve defter tasdiki gibi birçok alanda tasarruf olanağı sağlıyor. Bunun yanı sıra e-fatura ve e-defter, firmalara hem yönetimsel hem denetimle ilgili iş ve raporlama süreçlerinde uluslararası geçerliliğe sahip olanaklar sunuyor.

Şirketlerin fatura ve defter uygulamalarını tamamen elektronik ortama geçiren yeni süreç çerçevesinde bir dizi de yaptırım getiriliyor. e-fatura ve e-deftere geçişi hızlandırma amacı taşıyan düzenlemeler şöyle sıralanıyor:

  • Elektronik fatura uygulamasına dâhil olma zorunluluğu getirilen mükellefler elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan diğer mükelleflere kâğıt ortamında fatura düzenleyemiyor, düzenlemeleri halinde kâğıt ortamında düzenlenen bu faturalar hiç düzenlenmemiş sayılıyor,

  • Elektronik fatura uygulamasına dâhil olma zorunluluğu getirilen mükelleflerin elektronik fatura uygulamasına kayıtlı olan diğer mükellefler tarafından gönderilen elektronik faturaları almaları zorunlu tutuluyor. Bu zorunluluğa uymayan mükellefler hakkında Vergi Usul Kanununun ilgili hükümlerinde belirtilen fatura almayan mükelleflere tatbik olunan cezai hükümler uygulanıyor,

  • Elektronik defter tutma zorunluluğu getirilen mükellefler kâğıt ortamında defter tutamıyor. Bu mükellefler kâğıt ortamında defter tutmaları halinde hiç defter tutmamış sayılıyor ve ağır cezalar gündeme geliyor.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun