Bilişim 10 AĞUSTOS 2011 / 15:24

Toshiba flaş yonga üretimi konusunda beklediğini bulamamaktan dolayı dertli

Dünyanın en büyük ikinci flaş bellek üreticisi Toshiba, yonga işindeki kârlılığının beklentilerin gerisinde kalabileceği uyarısını yaptı. Şirketin bu uyarısının gerekçeleri zayıf PC satışları, ABD ve Avrupa ekonomilerinin sıkıntılı durumu ve Japon Yen'inin değerinin yüksek oluşu. Reuters’in haberine göre Toshiba’nın yarı iletken biriminin başında görev yapan Kiyoshi Kobayashi henüz pes etmediklerini belirtmekle birlikte, hedeften sapma riskini de yok sayamayacaklarına dikkat çekti.

Şirketin yarı iletken biriminin faaliyet kârı tahmini Nisan-Eylül dönemi için 55 milyon Yen, yani 712 milyon dolar olarak tahmin ediliyor. Kobayashi, “Genelde talebin arttığı bu dönem, bu sefer biraz gecikmeli olacak gibi görünüyor. Yen de çok fazla değer kazandı” dedi.

Sektörün genel olarak çok iyi bir durumda olmadığına dikkat çeken Kobayashi, yine de Toshiba’nın bu olumsuz ortamda büyük müşterilerinin güçlü satışları sayesinde nispeten daha az sıkıntı çektiğine dikkat çekti.

Şirketin yonga işi Nisan-Haziran dönemindeki çeyrekte 1,6 milyar Yen faaliyet kârı elde etti. Bu geçen yılın yüzde 90’dan fazla altında bir gelir rakamına denk geliyor.

Kobayashi, NAND flash bellek çiplerindeki fiyat düşüşlerinin spot piyasada satılanlardan çok daha fazla olduğunu da belirtti. “Güçlü mobil satışları olan bir şirketle farklı çalışmalar yürütüyoruz” diyen Kobayashi, bu müşterinin ismini ise açıklamaktan kaçındı.

Güney Koreli Samsung Electronics’i takip eden Toshiba, Apple Inc’in tedarikçilerinden biri. Özellikle tablet PC ve akıllı telefon satışlarının gücü, şirkete son derece olumlu yansıdı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun