Bilişim 14 NİSAN 2011 / 17:06

Toshiba'dan veri sızmasına kesin çözüm

Toshiba öyle bir sabit disk üretti ki, diskin takılı olduğu bilgisayar tanımadığı bir başka bilgisayara bağlandığı anda disk içindeki bilgileri imha ediyor.Çoğu kurumda bilgi sızmasını önlemek büyük önem taşır ve kurumlar bu konuda kendilerini rahatlayacak çözümlerin arayışına girerler. Bu durum özellikle askeri sistemler, araştırma cihazları veya müşteri bilgilerinin yer aldığı satış noktası terminalleri için geçerli.

İşte Toshiba, bu ihtiyaca cevap vermek üzere yeni ürettiği sabit disklerde yeni bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu. Bu teknoloji, sabit diskin bağlı olduğu aygıt herhangi bir diğer tanınmayan aygıtla bağlantı kurulduğu anda sabit diskteki veriyi isteğe göre şifreliyor, veya tamamen siliyor. Böylece sadece kontrollü ağlar üzerinde kullanılan veya dışarıyla bağlantısı olmayan sistemlerdeki verilerin istenmeyen kişilerin eline geçmesinin önüne geçilmesi hedefleniyor.

Doğal olarak bu tarz bir önlem kişisel bilgisayarlar için biraz ağır. Bu nedenle Toshiba bu sistemi şimdilik dizüstü bilgisayarlar için kullanılan sabit disklere uyarlamayacak.

Bu güvenlik sistemine sahip olan modeller MK6461GSYG model numarasıyla çağrılacak ve 640 GB'a kadar kapasite sunacak.