Bilişim 23 ŞUBAT 2011 / 16:22

Tivibu resmen Türkiye'nin 30 şehrinde kullanılabilir durumda

TTNET’in bir buçuk yıldır İstanbul, Ankara ve İzmir’de deneme aşamasında olan IPTV hizmeti Tivibu artık Türkiye’nin 30 ilinde kullanılabilir duruma geldi. Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde...Konuyla ilgili basın mensupları ve içerik üreticileri için hazırlanan toplantıda ilk konuşmayı yapan TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, modemden bağlantı sağlayan bir kutu aracılığıyla ekranlara verdikleri televizyon hizmetlerini artık “Tivibu Ev” markası altında konumlandıracaklarını açıkladı.

[caption id="attachment_19879" align="alignnone" width="455" caption="TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz"][/caption]Bilgisayarlardan verilen Tivibu yayını için “Tivibu Web”, mobil cihazlardan takip edilebilen yayınlar içinse “Tivibu MobilTV” isimlerini kullanacaklarını açıklayan Yılmaz, internet, televizyon ve telefon hizmetlerini tek bir elden vermek istediklerini açıkladı. Tüm hizmetleri kapsayan 39 liralık giriş paketi ortaya çıkardıklarını aktaran Yılmaz, “Sınırsız internet, sınırsız televizyon ve sınırsıza yakın telefon konuşmasını da 99 liraya sunuyoruz” dedi.Toplantıda Burcu Esmersoy, Nurgül Yeşilçay ve Uğur Yücel’in yer aldığı reklam filmlerinin gösteriminin ardından teknik detayları Tivibu İçerik Direktörü Eşref Günaydın verdi. Günaydın, tüm kutuların HD yayına hazır olduğunu şu anda 13 HD kanalı kullanıcılara sunduklarını açıkladı.Canlı yayınlar 1,5 saate kadar geri alınarak izlenebiliyorTivibu’nun özelliklerinden belki de en önemlisinin canlı yayını durdurabilip 1,5 saate kadar geri alınabilmesi olduğunu belirten Günaydın, kaçırılan dizilerin “Tekrar İzle” seçeneğiyle istenen zamanda izlenebileceğini aktardı. “Kirala İzle” seçeneğinde kullanıcılar sanal mağazadan istedikleri fiyatları 1 ile 5 lira arasında değişen filmleri kiralayabiliyor ve bu filmi 48 saat boyunca istediği kadar izleyebiliyor. “Seç İzle” seçeneği sayesinde dizi, belgesel, spor, sinema gibi başlıklar altında toplanan programlar paketler halinde satın alınarak izlenebiliyor.

Tivibu’nun televizyonlara yayını verdiği Tivibu Ev için tasarlanan kumanda da bulunan “Info Bar” tuşu yayından ayrılmadan ekranda borsa bilgileri gibi detaylara bakabiliyor.Sonraki sayfada: Sosyal Medya meraklıları da düşünülmüş ancak klavye unutulmuşSosyal Medya meraklıları da düşünülmüş ancak klavye unutulmuşSistem içinde Twitter da bulunuyor. İzlenen kanal doğrudan Twitter üzerinden paylaşılabilirken 140 karakterlik mesajlar da televizyondan sanal ekran kullanılarak girilebiliyor. Yani Tivibu’da klavyeli bir uzaktan kumanda bulunmuyor. Bunun yerine ekranda çıkan sanal klavye üzerinde harfleri seçerek yazmak gerekiyor. Tanıtım sırasında görüştüğümüz TTNET yetkilisi, kullanıcı alışkanlıklarının dışına ilk aşamada çıkmak istemedikleri için bilinenin çok dışında bir kumanda tasarlamadıklarını belirtti.

Televizyon üzerinden doğrudan Facebook ve Flickr da bulunan fotoğraflar da görüntülenebiliyor. Bu iki sosyal paylaşım sitesinden de sadece fotoğraflar görüntülenebilirken diğer paylaşımlar takip edilemiyor.Bu özelliklerin yanında IPTV’nin olması gereken en önemli özelliklerinden biri olan web üzerinde gezinme imkânı tanınmıyor. Yani internete bağlı televizyon üzerinden verilenin dışında bir siteye ulaşmak imkânsız.Hizmet 30 şehre götürülebilse de sadece belirli bölgelerde HD yayın yapılabiliyorTTNET Genel Müdürü HD yayının Tivibu’da standart olarak geldiğini vurgulamasına rağmen 30 şehirde hayata geçen hizmet her şehirde hatta büyük şehirlerin her ilçesinde HD yayın sağlayamıyor. Henüz altyapı buna uygun değilken TTNET’in 30 şehirde bu uygulamayı bir farkı yokmuş gibi hayata geçirdiğini açıklaması kafalarda soru işareti bırakıyor.IPTV hizmetine bahsettiğimiz koşullarla "Tivibu Ev"e artık Adana, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, Karabük, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Sakarya, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van illerinden ulaşılabilecek.Bize detaylı sorular sorabilen, öneriler getiren televizyon karşımızdaKanalların istedikleri gibi anket yapabilecekleri bir ortam da sağlayan Tivibu, şu an henüz hazırlık aşamasında olan “videoda görülenlerin satın alınabilmesi” seçeneğini de gelecekte kullanıcılara ve reklam verenlere sunacak. Edinilen bilgilere göre, servis kullanılabilir durumda ancak konuyla ilgili uygun mevzuatın BTK ve RTÜK tarafından hazırlanması bekleniyor.

Toplantıya Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer ve RTÜK Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun ve Türk Telekom Genel Müdürü Gökhan Bozkurt da katıldı. IPTV üzerine söz alan konuşmacılar arasında yer alan Tayfun Acarer, özellikle kırsal kesimde uydu üzerinden cinsel içerikli yayınların izlenmesinin sosyal olarak topluma zarar verdiğini ifade ederek dikkat çekti. Konunun ciddiyetini suç oranlarının artışında görüleceğini ifade eden Acarer’e Binali Yıldırım da konuşmasında destek oldu. Her iki idareci de IPTV’nin denetim aşamasından geçtiği için bu sorunu ortadan kaldırabileceğini vurguladı.

" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun