Bilişim 05 MAYIS 2011 / 18:21

TİB Başkanı Fethi Şimşek:"İnternete sansür geliyor diyenlerin önemli kısmını vergi ödemeyenler teşkil ediyor"

Telekomünkasyon İletişim Başkanlığı'nın başındaki en yetkili isim olan TİB Başkanı Fethi Şimşek İnterpromedya Haber Merkezi Ankara Temsilcisi Yusuf Çağlayan'ın sansür tartışmalarıyla ilgili sorularını ve TİB'e yönelik eleştirileri yanıtladı.Şimşek “22 Ağustos’ta internet ölmüyor. İnternete 22 Ağustos’ta hiç bir şey olmuyor. 23 Ağustos’ta isteyen 21 Ağustos’ta yaptıklarını yapmaya devam edecek. Dokunulmak istenmiyorsa kimseye dokunulmayacak” dedi.

Şimşek, “Biz erişim engellemesi olmadan içeriğin nasıl kaldırılacağıyla ilgili yollar arıyoruz. Çocuklar arasında 10 saat kalkmadan oyun oynayanlar var. Bunlar için bir şey yapılmayacak mı? İnsanlara alternatif sunmak mı sansürcülük? Bu oyunlar üzerinde hiç vergiye muhatap olmadan para kazanan insanlar var. Son zamanlardaki eleştirinin dozunu artırarak söylüyorum. Bu üzerimize gelinen, internete sansür geliyor diyen kesimin içerisinde konuyu bilmeyenler olduğu gibi, internetten çocuklar üzerinden kolay ve vergisiz para kazananların önemli bir yer teşkil ettiğini de düşünüyorum” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Şimşek'in açıklamaları, tartışma sürecinde TİB'in ilk kez vergi sözcüğünü kullanması ve çevrimiçi oyun platformlarını hedef göstermesi açısından önemli. Bahsedilen oyun platformları, oyuncuları önce ücretsiz olarak oyuna dahil ederek bağımlılık yaratıyor. Daha sonra ek özellikler, sanal eşyalar ve karakter gelişimi gibi özelliklerin karşılığında para talep ederek gelir elde ediyor.

YouTube'un kapatılmasında da benzer bir açıklama yapılmıştı

Daha önce de YouTube, Atatürk'e hakaret içeren videolar nedeniyle uzun süre kapalı kalmıştı. Konuyla ilgili tartışmaların sürdüğü dönemde BTK ve dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Google'ın vergi ödemediğinden şikayetçi olmuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun