Bilişim 12 EYLÜL 2013 / 11:06

Tescilsiz logoya teşvik yok

Yurtdışındaki fuarlara katılmak üzere teşvik almak isteyen şirketlerin, yurtdışındaki işlemlerde kullandıkları logo ve marka ibaresinin aynı şekli ile yurtiçinde dşe marka tescilini yaptırması gerekiyor.

Yıl başından sonra yürürlüğe girecek

Ekonomi Bakanlığı’nın Yurt Dışında Gerçekleştirilen Fuar Katılımlarının Desteklenmesine İlişkin 2009/5 Sayılı Tebliğ’de yapılan değişikliğe göre artık yurt dışı işlemlerde teşvik alınabilmesi için yurt dışındaki işlemlerde kullanılan logo ve marka ibaresinin aynı şekli ile yurt içinde de marka tescilinin yaptırılması gerekiyor.

Logo tescili şartı hem 01 Ocak 2014 tarihinden itibaren düzenlenecek fuarlara dair hem de halen inceleme süreci devam eden destek talebi olan başvurularda aranacak.Ocak 2014 tarihinden sonra yapılacak fuarlara katılımda bu koşula uymayan başvurulara teşvik desteği verilmeyecek.

Yurtdışı ve yurtiçi tescilde uyum

Ekonomi Bakanlığı yurtdışındaki fuarlara katılacak şirketlerin teşvik desteğinden yararlanması için yerine getirmesi gereken bazı şartlarda değişiklik yaptı. Firmalardan stant alanında kullanacakları logo ve markalara ilişkin Marka Tescil Belgesi sunmaları istenecek. Ayrıca yurtdışında tescil ettirdikleri logo ve markanın yurtiçinde de tescilli olması şartı getirildi.

estek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz, 'Bir şirketin yurt içinde tescil ettirdiği marka “Aaa” ise, ancak yurt dışında  “Aaa Tekstil” markasını kullanıyorsa bile fuar desteğinden yararlanamıyor.  Teşvikten yararlanabilmesi için “Aaa Tekstil” markasını yurt içinde de tescil ettirmesi gerekiyor.  Markada logo ya da amblem varsa, yeni tescil edilen markada logo veya amblem kullanılmamışsa, teşvik başvurusu yapabilmek için markanın logolu halinin de Türkiye’de tescilli olması koşulu aranıyor.' diyerek yöneticileri uyardı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun