Bilişim 30 KASIM 2012 / 13:14

Terfi meraklılarına kötü haber: Intel işlemciyi anakarta gömecek

Intel işlemciyi anakarta mı gömecek?

Bilgisayarın kasasını açıp, içindeki işlemciyi daha hızlı olanıyla değiştirip mutlu bir geleceğe adım attığınız günler Intel'in Broadwell işlemci serisiyle tarih mi olacak yoksa? Bugüne kadar kolay terfi edebildiği için inatla masaüstü PC kullanmaya devam ediyorsanız, artık siz de yavaştan yol alabilirsiniz. Engadget'in farklı kaynaklardan derlediği habere göre Intel, Broadwell kod adını verdiği 14 nanometrelik işlemcilerinde temasa dayalı soket sistemi yerine dizüstü işlemcilerinde olduğu gibi lehim gerektiren bağlantılar kullanmaya başlayacak. Bu da masaüstü sistemlerde işlemci terfisi kavramının arkasından el sallamak anlamına gelecek.

Bu kararın kesin sebebi bilinmese de, bu tarz bir üretimin PC üreticilerine maliyet avantajı getireceği ve Intel'i anakarttaki yonga seti üzerinde daha fazla söz sahibi yapacağı konuşuluyor. Yani üretici tarafından baktığınızda iki taraflı bir kazanç durumu söz konusu. Ama kullanıcı tarafında önemli bir kesimi de mutsuz edeceği ortada.

Tabii şimdilik bu planın Intel tarafından teyit edilmediğini not etmekte fayda var. Detayları Engadget'in haberinde bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun