Bilişim 30 KASIM 2012 / 13:14

Terfi meraklılarına kötü haber: Intel işlemciyi anakarta gömecek

Intel işlemciyi anakarta mı gömecek?

Bilgisayarın kasasını açıp, içindeki işlemciyi daha hızlı olanıyla değiştirip mutlu bir geleceğe adım attığınız günler Intel'in Broadwell işlemci serisiyle tarih mi olacak yoksa? Bugüne kadar kolay terfi edebildiği için inatla masaüstü PC kullanmaya devam ediyorsanız, artık siz de yavaştan yol alabilirsiniz. Engadget'in farklı kaynaklardan derlediği habere göre Intel, Broadwell kod adını verdiği 14 nanometrelik işlemcilerinde temasa dayalı soket sistemi yerine dizüstü işlemcilerinde olduğu gibi lehim gerektiren bağlantılar kullanmaya başlayacak. Bu da masaüstü sistemlerde işlemci terfisi kavramının arkasından el sallamak anlamına gelecek.

Bu kararın kesin sebebi bilinmese de, bu tarz bir üretimin PC üreticilerine maliyet avantajı getireceği ve Intel'i anakarttaki yonga seti üzerinde daha fazla söz sahibi yapacağı konuşuluyor. Yani üretici tarafından baktığınızda iki taraflı bir kazanç durumu söz konusu. Ama kullanıcı tarafında önemli bir kesimi de mutsuz edeceği ortada.

Tabii şimdilik bu planın Intel tarafından teyit edilmediğini not etmekte fayda var. Detayları Engadget'in haberinde bulabilirsiniz.