Bilişim 24 OCAK 2012 / 15:30

Telekom şirketleri buluta 13.5 milyar dolar harcadı

Telekom şirketleri buluta 13.5 milyar dolar harcadı

Dünya çapında telekom şirketlerinin bulut hizmetlerine yatırımlarına bakıldığında ABD şirketlerinin başı çektiği görülüyor. Avrupalı telekom şirketleri tüm miktarın yalnızca yüzde 7'sini oluşturdu.Dünya çapındaki tüm telekom şirketlerinin bulut hizmetlerine yatırımları 2011 yılında 13.5 milyar dolar oldu. Avrupalı telekom şirketlerinin payı sadece yüzde 7’de kaldı. Kuzey Amerika ve Asya telekom şirketleri 12 milyar dolar ile tüm yatırımların yüzde 90’ını oluşturdu.

Deutsche Telekom, Orange, Portugal Telecom ve Telefonica’nın yer aldığı Avrupalı şirketlerin bulut bilişim hizmetleri sunmak için yatırımları 945 milyon dolarda kaldı.

Araştırmanın sahibi Informa Telekom ve Medya’nın yaptığı araştırmaya göre, Avrupalı operatörlerin bulut bilişime ilgileri oldukça düşük ancak her geçen zamanda artıyor. Örneğin dünya çapında 2010 yılında 80 operatör aktif olarak bulut hizmeti sunarken bu rakam 2011’de 127 operatöre yükseldi.

Operatörlerin sundukları bulut bilişim hizmetlerine bakıldığında ilk beş sırada; hizmet olarak altyapı, depolama, tümleşik iletişim, iş geliştirme uygulamaları ve güvenlik yer aldı.

Ülkemizde de rakamları tam olarak bilmesek de geçtiğimiz ay Türk Telekom yeni nesil bulut bilişim hizmetleri vermeye başladığını açıklamıştı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun