Bilişim 24 OCAK 2012 / 15:30

Telekom şirketleri buluta 13.5 milyar dolar harcadı

Telekom şirketleri buluta 13.5 milyar dolar harcadı

Dünya çapında telekom şirketlerinin bulut hizmetlerine yatırımlarına bakıldığında ABD şirketlerinin başı çektiği görülüyor. Avrupalı telekom şirketleri tüm miktarın yalnızca yüzde 7'sini oluşturdu.Dünya çapındaki tüm telekom şirketlerinin bulut hizmetlerine yatırımları 2011 yılında 13.5 milyar dolar oldu. Avrupalı telekom şirketlerinin payı sadece yüzde 7’de kaldı. Kuzey Amerika ve Asya telekom şirketleri 12 milyar dolar ile tüm yatırımların yüzde 90’ını oluşturdu.

Deutsche Telekom, Orange, Portugal Telecom ve Telefonica’nın yer aldığı Avrupalı şirketlerin bulut bilişim hizmetleri sunmak için yatırımları 945 milyon dolarda kaldı.

Araştırmanın sahibi Informa Telekom ve Medya’nın yaptığı araştırmaya göre, Avrupalı operatörlerin bulut bilişime ilgileri oldukça düşük ancak her geçen zamanda artıyor. Örneğin dünya çapında 2010 yılında 80 operatör aktif olarak bulut hizmeti sunarken bu rakam 2011’de 127 operatöre yükseldi.

Operatörlerin sundukları bulut bilişim hizmetlerine bakıldığında ilk beş sırada; hizmet olarak altyapı, depolama, tümleşik iletişim, iş geliştirme uygulamaları ve güvenlik yer aldı.

Ülkemizde de rakamları tam olarak bilmesek de geçtiğimiz ay Türk Telekom yeni nesil bulut bilişim hizmetleri vermeye başladığını açıklamıştı.