Bilişim 02 KASIM 2011 / 18:57

Telekom ile ödeme sistemleri bir araya geliyor

Telekom ile ödeme sistemleri bir araya geliyor

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Cardist, Türkiye’nin ödeme sistemleri ve telekomünikasyon sektörü arasında dünyayı imrendiren işbirliğini gündemine taşıdı.Kart ve ödeme teknolojilerinde Türkiye ve çevre ülkeleri arasındaki gelişmelerin ele alındığı Cardist 2011, 1-3 Kasım tarihleri arasında Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda dördüncü kez katılımcılara kapılarını açtı. Cardist; bankacılık, finans, mobil iletişim telekomünikasyon, BT sektörlerini biraraya getirerek bu yıl, ‘Bankacılık, mobil platform ile buluşuyor’ teması ile hayata geçirildi.

Cardist 2011 bünyesinde katılımcılarla buluşan Cardist Zirvesi’nin açılış konuşmasını, Payments Cards&Mobile Genel Müdürü Alex Rolfe yaptı. Ödeme pazarında işlemlerin büyüdüğüne işaret eden Rolfe, “Güçlü bankacılık sistemi nakit ve kağıt bazlı yapısından uzaklaşıyor, elektronik ortama yöneliyor. Bu, dünyanın her yerinde var” dedi.

Yaratıcılığın temeli çeşitlilik

Rolfe’nin ardından zirvede katılımcılarla buluşan isim, iş dünyasının önemli düşünürlerinden biri olarak tanımlanan Dr. Jonas Ridderstrale oldu. “Para yapmak bence bir sanat” sözleri ile sunumuna başlayan, “Tüm şirketler aynı BT ve telekomünikasyon yapısına ulaşıyor. Burada önemli olan ve fark yaratan ise iş modelleri” diyen Ridderstrale şöyle devam etti:

“Kendini yeniden icat edebilmeniz önemli ve dünyanın en iyi şirketleri bunu başarabiliyor. Başarılı şirketlerde maddi sermayeden öte, duygusal sermaye hakim oluyor. Dünya çok karışık. Bu yüzden plan yapmak, bunlara bağlı kalmak zor. Beklenmedik olanı beklemek gerek. Eskiden ‘James Bond ve kötü adam’ vardı. 22 filmin 20’sinin teması böyleydi. Ama son 2 filmde Bond’un da karakteri değişti, o da kötülük yapabilir oldu. Senaryo yazarları artık 60’ların Bond’undan farklı bir dünya olduğunu biliyor ve bugün onu yansıtıyor. Net bir siyah-beyaz yok artık. Çeşitlilik, yaratıcılığın temeli. Bu arada erkekler, kadınlardan daha çok risk alır. ‘Lehman Brothers’ yerine ‘Lehman Sisters’ olsaydı, belki daha az sorunumuz olurdu.”

Ridderstrale’nin ardından zirvenin konuğu Turkcell Yeni Teknoloji İşleri Genel Müdür Yardımcısı Cenk Bayrakdar oldu ve mobil dünyanın sunduğu fırsatlar ışığında, Cep-T Cüzdan ve Cep-T Para uygulamaları hakkında bilgi verdi.

“Türkiye’de oyuncular ve stratejiler net”

Türk ödeme sistemlerinin dünyada çok güçlü ve özel bir yere sahip olunduğunu belirten Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Dr. Soner Canko, “Cardist 2011, yerli ve yabancı konukların konuşmaları ve onların değerlendirmeleri ile kendimizi değerlendirmemiz için önemli bir fırsat oldu” dedi. BKM olarak, bu etkinliği sektörün daha da büyümesi ve ihracatının artması için önemli bir fırsat olarak gördüklerini belirten Canko, şöyle devam etti:

“Finans ve telekom sektörünün ortak çalışmalarını müşteriler istiyor, sektörü onlar yönlendiriyor. İki sektörün birbirine karşı tehdit olmadığı netleşti. Tüm dünyada yıllardır bu korku vardı. Ama bugün iki sektörün de birbirinin oyun alanına girmeye niyeti yok. Türkiye bu açıdan da dünyadan ayrışmış durumda. Dünyada sektör şirketleri hala birbirlerinin yerini yoklamaya çalışıyor, ama Türkiye’de oyuncular ve stratejiler gayet net. Sektörler birbirleri için tehdit değil, tam tersine finans ve telekom sektörü birbiri ile tam bir işbirliği içinde. Zirve de bunun kanıtı."Türkiye başarı hikayesi

Payments Cards&Mobile Genel Müdürü Alex Rolfe’ye göre, ödeme sistemlerinde yenilikler artık bir ‘pazarlama’ işi. Çünkü teknoloji herkes için var. Dünyanın önde gelen ödeme şirketlerinin, Afrika gibi bu sistemlerin yerleşik olmadığı noktalarda şirketler satın aldığı bilgisini veren Rolfe, “Böylece pazarı satın alıyor, kendi teknolojilerini sunmak için bekleyip, önce yerel teknolojiyi kullanıyorlar” dedi. Rolfe, Türkiye bankacılık sistemini ve BT yapısına bakışını ise şöyle tanımladı:

“Türkiye benzersiz. Birçok insan Türkiye’yi gelişmekte olan bir ülke olarak değerlendirir. Ama ödeme sistemlerinde fazlasıyla gelişmiş bir ülke ve birçok ülkenin de önünde. En önemli konu ise bankalar ve telekom şirketleri arasındaki bağlantı. Diğer tüm pazarlarda herkes bu bağı kurmak ister, ama başaramaz. Türkiye bunu başardı. Özellikle NFC teknolojilerindeki ilerlemeniz bunun en önemli örneği ve Türkiye, bu konuda yolu açan ülke konumunda. Ekosistemi oluşturmak ve bunu işler kılmak için Türkiye, model alınıyor.”

Rolfe’ye göre finans ve telekom sektöründe bütünleşme kaçınılmaz olacak. Asıl bundan sonra olacakları izlemenin keyifli olacağı kanısındaki Rolfe, “Bankalar sanal mobil işletmeciliği (MVNO) yapılarını üretecek, pazarda pay elde edebileceklerini düşünürlerse de farklı çalışmalar yapabilecekler. Telekom şirketleri de farklı finansal hizmetlerde yer edinebilecek, bankanın bir şubesi gibi olabilecek” tahminlerini paylaştı. Bu arada Rolfe, konunun ‘müşteri’ kanadını da şöyle anlattı:

“Tüketicinin ne istediğini bilmek önemli. Çünkü müşteri artık çok bilgili, istediği şeyleri net olarak talep ediyor, sahip oldukları yeni cihazlarla yenilikler istiyor. Bu yüzden finans ve telekom şirketlerine işbirliği için kullanıcılar da baskı yapacak. Tüketici her zamanki gibi burada da kral.”

Yüksek katılım, global ilgi

NTSR Fuarlar Grup Direktörü Oral Barkay, Türkiye’nin ödeme sistemlerinde son 10 yılda kat ettiği yolun, bu coğrafyada Türkiye’yi, diğer ülkelerin 40-50 yıl ötesine geçirdiğine işaret etti. Gerek kullanılan ödeme teknolojilerinin gerekse telekom ve finans sektörünün iç içe geçerek dünyanın ilk ticari lansmanlarını hayata geçirmesinin, NFC tabanlı ödeme uygulamaları ile önemli mesafe alındığını söyleyen Barkay, şöyle devam etti:

“Cardist’i bu işin merkezi olan ülkede bir vizyon çalışması olarak görmeyi tercih ettik. Her zaman bu coğrafyadaki tüm bankacıların ve telekom sektörünün fayda elde etmesini sağlayacak bir yapı oluşturmaya çalıştık. Bu anlamda, Türkiye’nin, liderliğini bu başarı hikayelerimiz ışığında sürdüreceğine inanıyorum. Bankacılar ve telekom sektörünün birarada olduğu nadir ülkelerden biriyiz. Etkinliğe katılım yüksek oldu. Farklı coğrafyalardan şirketler oturum sponsoru oldu, standları ile yer aldı ve konferanslara katıldı. Azerbaycan’dan ve Ukrayna’dan bankacılar geldi, İran heyeti etkinliği ziyaret etti. Türk pazarına girmek isteyen bazı yazılım ve donanım firmalarının temsilcileri fuarda yerini aldı.”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun