Bilişim 27 EYLÜL 2011 / 15:34

Teknolojiye alışamayınca hapishaneye geri kaçtı

"Fiyatlar yüksekti ve barkod denen şeylerle okunuyordu. Video oyunları çok gerçekçiydi. İnsanlar sürekli cep telefonuyla konuşuyordu. Arabalarda çocuk kilitleri bile vardı!"Chronicles'ın haberine göre, Amerika'da 28 yılını hapishanede geçiren Randall Lee Church tahliye olduktan sonra çağdaş dünyanın geldiği noktaya uyum sağlayamayarak hapishaneye geri dönmeyi seçti.

"İçerideki arkadaşlarım dışarıda çok şeyin değiştiğini, kültür şoku yaşayabileceğimi söylediklerinde beni kıskandıkları için böyle konuşarak hevesimi kırmaya çalıştıklarını düşünmüştüm" diyen Church, çıktığında gerçekten de bilim kurgu kitaplarından fırlamış gibi bir dünyayla karşılaştığını söylemiş: "Cep telefonuyla nasıl konuşacağımı, nasıl bilgisayar kullanacağımı, nasıl internete bağlanacağımı bilmiyordum.  Çoğu insan için sıradan olan şeyleri yapamamak beni sürekli küçük düşürüyordu."

Gerçekten de Randall 1983 yılında henüz 18 yaşındayken hapse girdiğinde internet ve cep telefonu yaygın kullanılan teknolojiler değildi. Dolayısıyla yetenek ve becerilerini bu araçlarla destekleyemeyecek ve hayatını idame edemeyecek bir duruma düşmesi de sürpriz değil. Hele de küresel ekonomik endişelerin yeniden alevlendiği şu dönemlerde.

[caption id="attachment_35252" align="alignnone" width="451" caption="Randall Lee Church"][/caption]

Peki sonuç? Randall terkedilmiş bir evi ateşe vererek kendini ihbar etti ve yeniden kodesin yolunu tuttu. Gelecek şokunu çok iyi ifade eden bir örnek olarak arşivlerimizdeki yerini aldı.