Bilişim 29 NİSAN 2016 / 11:02

Teknolojik gelişmeler sigortacılığı yeniden şekillendiriyor

Willis Towers Watson Türkiye tarafından düzenlenen etkinlik, sigorta sektörünün önde gelen profesyonellerini buluşturdu.

Willis Towers Watson Türkiye tarafından düzenlenen ve sigorta sektörünün geleceğinin değerlendirildiği etkinlik, sektörün önde gelen profesyonellerini buluşturdu.

Etkinliğin taşıt sigortalarının geleceği başlıklı oturumunda konuşan Willis Towers Watson Global Fiyatlandırma ve Ürün Yönetimi Lideri Duncan Anderson, sürücüsüz araçlar ve telematik sistemleri gibi teknolojik gelişmelerin, çok önemli değişikliklerin önünü açtığını söyledi.

Üç önemli teknolojik trendin sektörde devrim niteliğinde yenilikleri beraberinde getireceğini ifade eden Anderson, “Bu trendlerden biri olan sürücüsüz araç teknolojisinin, sigortanın ana konusu olan riskin doğasını değiştireceği öngörülüyor. Daha önce sadece sigortalının ve üçüncü tarafların söz konusu olduğu riskin içine artık birçok farklı taraf dahil oluyor. Orijinal ürün üreticileri, geleneksel tedarikçiler, yazılım geliştiriciler gibi yeni tedarikçiler, telekom operatörleri ve altyapı gibi tarafların da dahil olması ile birlikte risk kavramı, kişisellikten çıkıp ürüne dönüşüyor” dedi.

Diğer bir trend olan telematik sistemlerinin sürücülerin sürüş karakteristiklerinin belirlenmesinde kritik rol oynadığına dikkat çeken Anderson, “İster araca sonradan takılsın, isterse fabrika çıkışı olarak araçta bulunsun, telematik sistemleri verinin sigorta sektörünü nasıl şekillendirdiğinin önemli bir göstergesi. Hedef segmentlere nokta atışı teklifler sunulmasını sağlayan bu teknoloji ile katma değerli servisler geliştirmek de mümkün. Sürücülerin hangi koşullar altında ne kadar güvenli araç kullandıklarını açıkça ortaya koyan telematik sistemleri, sigorta sektörü için çok güçlü bir bilgi kaynağı olma özelliğini taşıyor. Bu bilginin sigorta primlerine olan olumlu etkisi, sürücüleri daha güvenli araba kullanmaya teşvik ediyor” diye konuştu.

Duncan Anderson, aynı yöne seyahat edenlerin tek bir araç kullanmalarını sağlayan ya da mobil cihazlar üzerinden sürücülü araç talep etmeye yönelik uygulamalardan doğan paylaşım ekonomisinin de sektörü şekillendirmeye başladığını söyledi. Saatlik sigorta yaptırabilme gibi yeni uygulamaların dijital dağıtım kanalları ile mümkün hale geldiğini söyleyen Anderson, büyük verinin de müşteri içgörüsü elde etmede önemli rol oynadığını belirtti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun