Bilişim 01 AĞUSTOS 2012 / 14:46

Teknoloji perakendecileri yeniden yükselişe geçti, Teknosa 1 milyar TL ciroya ulaştı

2009 krizi sonrası hızlı bir toparlanma sürecine giren ve 2011 yılını rekor büyümeyle tamamlayan tüketici elektroniği ürünleri pazarı, açıklanan GfK verilerine göre bu yılın ilk beş ayında yüzde 16’lık büyüme gerçekleştirdi. Teknosa yılın ilk yarısında 29 yeni mağaza açarak toplam mağaza sayısını 278'e çıkarırken, cirosunu geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 29 artırarak 1 milyar TL’ye ulaştı.

Teknosa'nın denetlenmiş finansal sonuçlara göre aynı dönemde faaliyet karı yüzde 26 artışla 42 milyon TL, net kar yüzde 14 artışla 20 Milyon TL oldu.

Konsolidasyon kaçınılmaz

Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, “Türkiye’nin 2012 yılı ilk yarısında perakende sektöründe büyüme hızında bir miktar yavaşlama gözlemliyoruz. Hükümetin yumuşak iniş politikası başarıyla uygulanıyor. Bu ortamda rekabet gücü olan şirketler diğerlerinden ayrışıyor” dedi.

Teknosa’nın halka açıldığı bu dönemde yatırımcılarının güvenine layık bir performans sergilediğini belirten Dinçer, “Başta genel müdürümüz Mehmet Nane olmak üzere tüm çalışma arkadaşlarımı kutluyorum. Sabancı olarak sektörün geleceğine ve Teknosa’nın rekabet gücüne inancımız tam. Sektör yıllardır toplamda zarar ediyor. Artık yolun sonuna geldik. Önümüzdeki aylarda konsolidasyon kaçınılmaz. Biz de proaktif davranacağız ” diye konuştu.

Büyüme yılın 2. yarısında devam edecek

Tüketici elektroniği sektöründeki olumlu büyümeye paralel olarak Teknosa’nın da büyümesini ve liderliğini sürdürdüğünü belirten Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane de büyümenin 2012 yılının ikinci yarısında da devam edeceğine dair öngörüsünü paylaştı.

[caption id="attachment_54828" align="alignleft" width="225" caption="Teknosa Genel Müdürü Mehmet T. Nane"][/caption]

Yılın yine çift haneli büyümelerle kapatılacağını söyleyen Mehmet Nane, “Pazardaki büyümenin 3. çeyrek itibariyle daha da artarak devam etmesini bekliyoruz. Özellikle teknolojinin hızlı gelişimi ve yeni ürünlerin hayatımıza girmesi ile Türkiye’de pazarın 2012 yılında da dünya ortalamasının üzerinde büyümeye devam edeceğini tahmin ediyoruz” dedi.

Yıl sonu beklentilerinin mağaza sayısında 300, net satışlarda 2 milyon 150 bin TL civarında, net karda ise 40 milyon TL44 milyon TL aralığında olduğunu açıklayan Nane, Teknosa olarak yeni mağaza açmaya ve sektörden daha hızlı büyümeye devam edeceklerine inandığını kaydetti.

Teknosa’nın 2012 yılına yüzde 20’nin üzerinde ciro artışı ve 30 bin metrekare yeni satış alanı ekleme ve bunun paralelinde de 1.000 kişilik istihdam hedefi ile başladığını anımsatan Nane, sektörün ilk altı aylık sonuçlarını değerlendirerek, “Şu an ulaştığımız rakamlarımız da bu hedeflerimizi destekler nitelikte. GfK araştırma verileri de bu olumlu gidişatı desteklemektedir” diye konuştu.