Bilişim 15 OCAK 2014 / 12:10

"Tehlike" büyümeyi durduruyor

Çağrı merkezi sektörü  2013’te  yüzde 7 büyürken, Callpex yüzde 25 büyüdü.
Callpex, 2013’te yüzde 25 büyüdü. Üç farklı lokasyonda, 1.600 çalışanı ile 30’un üzerinde müşterisine hizmet veren Callpex, 2014’te ise yüzde 30 oranında büyümeyi hedefliyor. Ortalama olarak yüzde 15-20 dolaylarında büyüyen sektör, 2013’te yüzde 6-7 civarında büyüdü.

Yetersiz büyümenin nedeni "tehlike"

Çağrı merkezi sektörünü genel olarak değerlendiren Callpex Genel Müdürü Metin Tarakçı,"Büyüme hızındaki azalışın bazı nedenleri var. Bunları; yeni teşvik yasasının getirdiği belirsizlik, outbound projelerle büyüyen şirketleri yakından ilgilendiren ‘izinli pazarlama’ konusundaki yönetmelik, mesafeli satış sözleşmesinin telefonla satışı zorlaştırması, çağrı merkezi çalışanlarının ‘tehlikeli meslek’ grubuna dahil edilmesi, yarım zamanlı çalışanların SSK-SGK ödemelerindeki uygulamadan dolayı tam zamanlı çalışmaya başlamaları şeklinde sıralayabiliriz” dedi.

Artan maliyetler "tehlike" yi ortadan kaldırmıyor

Çağrı merkezlerinde çalışanları, diğer ofis çalışanlarına oranla daha fazla meslek hastalığı bekliyor. Emek yoğun bir sektör olan çağrı merkezlerinde çalışan motivasyon ve perfomansı bir parametre olarak değerlendiriliyor. Dünyanın en yıpratıcı işlerinden biri olan çağrı merkezi işleri, zor çalışma şartları nedeniyle çalışan sirkülasyonunun da çok olduğu bir alan. SGK, "tehlikeli meslek" kategorisinde olan çağrı merkezleriyle ilgili olarak primlerini ve işveren maliyetlerini 3-3,5 puan seviyesinde artırdı. Şirketler artan insan kaynakları masraflarından şikayetçi. Gelir kalemlerinde değişiklik olmayan outsource firmalarının giderleri ise her geçen gün artıyor. Türkiye için önemli bir istihdam sağlayan çağrı merkezi sektörü desteklenmeyi bekliyor. Ancak, bu destekler çalışanların psikolojik, sosyal ve fiziksel olarak karşılaşacakları sorunları görmezden gelerek "tehlike" ifadesinden kurtulmak yoluyla olmamalı. Sağladığı istihdamın desteklenmesi adına, SGK ile düzenlemeler yapılabilmeli. Ancak artan maliyetler tehlikeyi ortadan kaldırmıyor.

BTK 80/ 20 kuralını bankacılık sektörüne de getirmeli
Büyümenin önünü açan bazı adımların atılmamasının da sektörü olumsuz etkilediğine dikkat çeken Tarakçı, şunları söyledi: “Örneğin, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, telekom operatörlerine ve servis sağlayıcılara 80’e 20 kuralını getirdi. Buna göre, çağrıların yüzde 80’inin 20 saniye içinde cevaplandırılması gerekiyor. Bu uygulamanın olumlu olduğunu ama aynı uygulamanın bankacılık sektöründe de geçerli olması gerektiğini düşünüyorum. Böylece sektörün yüzde 25 oranında büyüyeceğini öngörüyorum. Ayrıca bankacılık sektöründe inbound aramaların outsource edilmesi, sektöre olumlu şekilde yansıyacaktır. Yurt dışında bulunan müşterilere hizmet vermeyi planlayan firmaların cesaretlendirilmeleri, bu konuda teşvik edilmeleri de sektörün büyümesini sağlayacaktır.”

2014’te hedef, 2.000 çalışan ile yüzde 30 büyüme

2014 yılı hedeflerine ilişkin açıklamalar yapan Tarakçı, “2014’te ciromuzu 42 milyon TL’den 52-53 milyon TL seviyesine getirip yüzde 30 oranında büyümeyi hedefliyoruz. Personel sayımızı ise 1.600’den 2.000’e çıkarmayı planlıyoruz. Yeni yılda tahsilat yönetimine ağırlık vereceğiz. 2014’te 300 ila 400 koltuk kiralamayı amaçlıyoruz. Yol Yardımı hizmetinde ise müşteri sayımızı artırmaya odaklanacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Sektörde 65 dış kaynak şirketi olduğuna değinen Tarakçı sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu an müşterilere verilen teklifler, üç-dört sene önceki fiyatlarla aynı. Giderlerin arttığı bir ortamda, gelirler sabit kalıyor ve doğal olarak risk artıyor. Şirketlerdeki karar alıcılar, teşviklerin birkaç yıl daha süreceğini, sonrasının ise karanlık olduğunu düşünüyorlar.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun