Bilişim 23 MART 2012 / 16:56

TEDxSilkRoad 11 Nisan'da İstanbul'a geliyor

TEDxSilkRoad 11 Nisan'da İstanbul'a geliyor

Yeni dünyaya şekil veren yaratıcı endüstrilerin paylaşılmaya değer fikirleri, farklı konularda uzmanlar tarafından TEDxSilkRoad organizasyonu ile 11 Nisan’da Ortaköy Feriye Oditoryumu’nda katılımcılarla buluşacak.

Uzun seneler Kaliforniya’daki Silikon Vadisi’nde Apple’ın dijital medya ekiplerinin uluslararası alanda liderliğini yapmış olan Ferhan Cook, dijital dünyadaki kapsamlı tecrübelerini paylaşmak ve girişimcileri desteklemek amacıyla Dijital İpek Yolu’nu İstanbul’dan geçiriyor.

“Paylaşılmaya değer fikirler” sloganından yola çıkarak gerçekleştirilen ve kâr amacı gütmeyen bir kurum olan TED’in bağımsız yerel etkinliği TEDx SilkRoad organizasyonu, konusunda öne çıkan akademisyen, düşünce liderleri ve sanatçıları “Dijital İpekyolu” temasıyla İstanbul’da bir araya getiriyor. Dünyanın farklı yerlerinden en uzman isimleri aynı çatı altında toplayan TEDxSilkRoad 11 Nisan 2012 tarihinde Avrupa ve Asya’nın buluşma noktası İstanbul’da Ortaköy Feriye Oditoryumu’nda yapılacak.

İnovasyonun öncüsü bir isimle Dijital İpek Yolu’nda yolculuk

TEDxSilkRoad organizasyonu Londra menşeli Any Screen Productions şirketinin kurucusu Ferhan Cook önderliğinde düzenleniyor. İnovasyon ve mobil teknolojiler alanında dünya çapında festivaller ve konferanslar organize eden Ferhan Cook’un aynı zamanda dijital medya alanında 25 senelik tecrübesi bulunuyor. Daha önce Apple’ın Multimedya bölümünde 11 sene boyunca yöneticilik yapan Cook, yeni dünya düzeninin dijital medya ile çevrili olacağı fikrinden yola çıkarak sınırlar ötesi yaratıcılık ve inovasyon fikirlerinin paylaşılması amacıyla TEDxSilkRoad organizasyonunu düzenliyor.

Yaratıcılığın yeni dünyada rekabet için en gerekli para birimi olduğunu vurgulayan Cook, “TED’in “paylaşılmaya değer fikirler” sloganı günümüzde sanat, teknoloji, tasarım ve inovasyon ile birlikte hareket ediyor. Bu pratiklerin dışında kalanların hareket alanları ise sınırlı oluyor. TEDxSilkRoad ile dijital dünyanın yerel ve küresel birçok ismini bir araya getirip, teknoloji temelli sosyal girişimciliğin ilk adımlarının atılmasını sağlayacağız” diyerek görüşlerini belirtti.

TEDxSilkRoad organizasyonunda yaratıcı endüstrilerin yenilikçi ve öncü fikirlerini katılımcılarla paylaşacak konuşmacılar arasında New York Doğal Tarih Müzesi ve İpekyolu Sergisi Küratörü Mark Norell, kâr amacı gütmeyen teknoloji kuruluşu Ushahidi Topluluk Yöneticisi Heather Leson, MIT Üniversitesi Sosyal Televizyon Araştırmacısı Marie Jose Monpetit, Fransız Telekom Şirketi Orange İnovasyon Direktörü Patrice Slupowski, önceki TED konferanslarında konuşma yapan ve Çin’de sanat eğitimi alan heykeltıraş Joey Ellis, Türkiye’nin ilk tarımsal pazarlama sosyal ağı “Tarımsal Pazarlama”nın kurucusu Tülin Akın, Endeavor Türkiye CEO’su Didem Altop ve Hollandalı sosyal iletişim tasarımcısı Karen Lancel, bulunuyor. Ayrıca, moda ve teknolojiyi bir araya getiren ve Katy Pery ile U2 gibi ünlü yıldızla inovatif tasarımlar yapan Cute Circuit’in tasarımcıları Francesca Rosella ve Ryan Genz, Ferhan Cook’un özel davetlileri olarak TEDxSilkRoad için giyilebilir teknoloji temasıyla özel bir defile hazırlıyor.

Qualcomm ve Nokia sponsorluğunda bütün gün sürecek olan konferans, katılımcılar ve konuşmacıları direkt iletişime geçirerek fikir paylaşımını sağlayacağı gibi teknolojinin gücünü de kullanarak sosyal inovasyon çözümleri üretmeyi amaçlayacak. Mobil teknolojiler alanında köklü bir deneyime sahip olan Ferhan Cook tarafından düzenlenen TEDxSilkRoad, Türkiye’de şimdiye kadar yapılan diğer bütün TEDx organizasyonları gibi kâr amacı gütmüyor. Kısıtlı sayıda yapılacak bilet satışından elde edilecek gelirin bir kısmı etkinliğin maliyetlerini karşılamak üzere kullanılacak; bir kısmı da sosyal inovasyon projeleri geliştiren girişimcilerin projelerini hayata geçirmelerine destek sağlayacak.

Eventbrite aracılığıyla satışa sunulan biletler için http://tedxsilkroad.eventbrite.co.uk, TEDxSilkRoad hakkında detaylı bilgi için ise www.tedxsilkroad.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun