Bilişim 04 MART 2015 / 13:16

TEB yedekleme süreçlerini Platin ile geliştirdi

Platin Bilişim’in uzman kadrosuyla kurduğu Symantec Netbackup çözümü sayesinde TEB, hem zaman ve işgücü tasarrufu sağladı, hem de ölçülebilir ve raporlanabilir bir yedekleme sürecine sahip oldu. Butik bir “Veri Güvenliği” firması olarak hizmet vermeye başladığı 2001 yılından beri “Veri Koruma”, "Arşivleme", "İş Sürekliliği", "IT Altyapı yönetimi", "Güvenlik" ve "Profesyonel Hizmetler" konularında faaliyet gösteren Platin Bilişim’in kurulumunu gerçekleştirdiği Symantec Netbackup çözümü, TEB’in daha çevik ve süreğen bir yedekleme yönetimine sahip olmasını sağladı. Proje kapsamında TEB’in en önemli kazanımları hem dağıtık yedekleme süreçlerinin getirdiği iş yükünün azaltılması hem de merkezi ve uygulama bazlı akıllı yedekleme sayesinde restore sürelerinin kısaltılması oldu.

Proje sayesinde TEB, her ay 60 adam/saat ayırdığı kartuş yedekleme operasyonu için artık sadece 2 adam/saat ayırıyor. Ayrıca bu proje sayesinde; yedeklenen kartuşların depolama sorunu ve yedeklemeden kaynaklı olası güvenlik problemleri de minimize edilmiş oldu. Proje hakkında bilgi veren TEB Bilişim Teknolojileri Altyapı Yönetimi Direktörü Uğur Erduğrul şunları söyledi:

“Symantec Netbackup çözümüne geçerek yedekleme süreçlerinde ciddi anlamda verimlilik elde ettik” dedi ve ekledi: “Petabytelar seviyesine ulaşan ve farklı sunucularda tutulan kaynak verilerin yedeklenme işlemleri bizim için giderek verimsiz bir süreç haline gelmeye başlaması sebebiyle bu konuda yenilikçi ve merkezi bir çözüm arayışındaydık. Yedekleme süreçlerinde birkaç çözüm kullanmak yerine tek bir yazılım kullanmayı tercih ettik ve Symantec Netbackup çözümünde karar kıldık. Ürün entegrasyon projesi kapsamında Platin Bilişim’den destek aldık. Proje kapsamında sadece yeni bir ürün değil, yeni bir yaklaşım benimsemiş olduk. Yedekleme özellikle finans ve bankacılık sektöründe ihmal edilmemesi gereken bir süreç zira yedeklemenin işe doğrudan etkisi, önemli bir veriye yedeklemeden geri dönülememesi veya zamanında dönülememesi ile net bir şekilde görülebilir. Platin Bilişim’in desteğiyle hayata geçirdiğimiz çözüm ile sisteme dokunmasak bile yedeklemeler yüksek başarı ile çalışıyor. Proje kurulumu esnasında Platin’in herhangi bir sorun olması durumunda geri dönüşünün çok hızlı olması ve çözüm sunabilme yetenekleri de memnuniyetimizi artırdı. Projeyle ilgili sorularımızın cevabını mutlaka aldık ve profesyonel ortamda, sıcak bir ilgiyle çalıştık. Platin Bilişim, yaklaşık 2,5 yıl daha TEB’e destek sunuyor olacak. Ayrıca 2015 yılında, yazılım versiyon güncellemesi kapsamında da Platin Bilişim’den hizmet alacağız. Proje için TEB ekibi olarak da ciddi anlamda mesai harcadık. Tüm ekip arkadaşlarım oldukça özveri ile projenin başarı ile tamamlanması için fedakârlıkta bulundu. Ancak yapılan teknolojik yatırımın geri dönüşünü almamız bizi çok memnun etti. Banka olarak iş süreçlerimizi hızlandırmak adına teknoloji yatırımlarımıza devam edeceğiz”.

TEB ve Platin Bilişim sinerjisi ile gelen verimlilik

Geliştirilen proje hakkında açıklama yapan Platin Bilişim Genel Müdürü Ayhan Bamyacı, TEB bilgi teknolojileri ekibinin sinerjisi sayesinde projenin kısa sürede tamamlandığını belirterek şunları söyledi:

“Günümüzdeki yaygın uç nokta kullanımı nedeniyle, kurumsal veriyi oluşturan değerli bilgiler sadece sunucularda bulunmamaktadır. Çalışanların bilgisayarlarında da oluşan kurumsal verinin yedeklenmesi giderek daha önemli bir gereklilik haline gelmektedir. Kurumsal şirketlerde birden fazla yedekleme yazılımı bir arada çalıştığında veya farklı tipteki sunucularda yedekleme yapıldığında, yapılan yedeklemelerin denetlenmesi ve raporlanması çok karışık bir hal alabilmektedir. Uzman kadromuz ve mühendislerimizle birlikte, müşteri ihtiyaçları doğrultusunda uyarladığımız ve özelleştirerek kurulumunu yaptığımız Symantec Netbackup bu sorunları ortadan kaldırıyor. Yedekler teyp, disk gibi faklı medyalara; deduplication, multistreaming, multiplexing gibi kompleks teknolojiler kullanılarak alınıyor. Yedeklerin dosya, “imaj”, “veri tabanı” bazında; sanal veya fiziksel sunuculara geri yüklenmesi gerekiyor. Platin Bilişim bu noktada sanal veya fiziksel, çoklu işletim sistemi ve çoklu uygulama bulunan her ortamda en efektif yedekleme sistemlerinin oluşturulması, hayata geçirilmesi ve desteklenmesi alanında TEB’e destek sundu. Ancak ekip ile oluşturulan sinerji, projenin süreçlerine yansıdı ve sonuçtan tüm ekip oldukça memnun kaldı”.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun