Bilişim 30 MAYIS 2011 / 15:52

Tayvan’da 'tablet savaşları' başlıyor

Tayvan’da 'tablet savaşları' kıran kırana geçecek

Tayvan’da yarın başlayacak olan dünyanın en büyük ikinci bilgisayar fuarı Computex’deki en büyük mücadele, Apple’ın Nisan 2010’da yarattığı ve yüzde 73'ünü elinde bulundurduğu tablet piyasasından pay alabilmek için yarışan şirketler arasında yaşanacak.Dünyada sadece 22 ülke tarafından tanınan Çin Cumhuriyeti’nin en büyük adası olan Tayvan’ın başkenti Taipei’de beş gün sürecek fuarda bu yıl başrollerde tabletler boy gösterecek.

Kişisel bilgisayar algısını çok farklı bir noktaya taşıyan tablet bilgisayarlar, büyük üreticilerin ellerini ovuşturarak göz diktikleri bir pazar oluşturdu. Taipei Bilgisayar Birliği organizatörlerinin ifadesine göre bu yıl fuarda 50’nin üzerinde yeni model tablet sergilenmesi bekleniyor. Özellikle Lenovo ve Toshiba’nın tabletlerinin ilgi çekeceği düşünülüyor, nedenine bilahare bakacağız.

Araştırmacılar, bilgisayar satışlarındaki yavaşlamanın sebebini tabletler olarak gösteriyor. Gartner’ın 2011 öngörülerine göre bilgisayar satışlarındaki artış hızı yüzde 15,9’dan 10,5’e düşecek. IHS iSuppli’ın raporuna göreyse 2011’in ilk çeyreğinde 8,1 milyon kişisel bilgisayar satılırken, rakamlarda bir önceki yıla göre yüzde 0,3’lük bir düşüş görüldü.Analistlere göre Google ve Microsoft gibi önemli markaların, halihazırda binlerce uygulaması bulunan iPad’i yakalaması için aradan iki ya da üç yıl geçmesi gerekiyor. Bu durum Google ve Microsoft için tablet üretmesi muhtemel bilgisayar üreticilerini kısa vadede zor günlerin beklediğini işaret ediyor.

2010 yılında dünyada toplam 18 milyon adet tablet satışı gerçekleştirildi. Araştırma şirketi IDC'ye göre Apple’ın 2011 yılında tablet satışlarını yüzde 70 ila 80 artırarak dünya çapında toplamda 50 milyon adet tablet satması bekleniyor. Yine IDC verilerine göre 2010 yılının son çeyreği itibariyle tablet pazarının yüzde 73’ü Apple’a ait. Apple’ın şu anda en büyük rakibi yüzde 17 pazar payıyla Güney Koreli Samsung.

Tablet dışında fuarda neler olacak?

Bu yıl Computex ziyaretçileri, üreticilerin yavaşlayan bilgisayar satışlarının üzerini örtebilmek için bulut bilişim tabanlı cihaz ve servislerin üretildiğine tanık olacaklar. Bunun yanında kurumsal ve ev kullanımına yönelik sunucular da görücüye çıkacak.Tabletlere dönecek olursak (ed: dayanamadık döndük yine) Intel’in tabletler için geliştirdiği yeni Atom işlemciyi barındıran en az 10 yeni tabletin fuarda tanıtılması bekleniyor. Intel, İngiltere menşeli ARM’in sürüklediği tablet işlemcisi pazarında iyi bir konuma gelmeye çalışıyor. Belki de Google ve Microsoft’un Apple’ı yakalayabilme zamanına benzer bir zamanı da Intel’in ARM’i yakalaması için verebiliriz.

Tayvan’ın en büyük iki bilgisayar üreticisi Asus ve Acer'in bu yıl dokunmatik ekranlı tabletlerden oluşan geniş bir potpuri sunması bekleniyor. Bu üreticilerin özellikle tabletleri dizüstü bilgisayarlar gibi “yazma deneyimi” sunacak istasyon ekipmanlarıyla farklılık yaratacağı düşünülüyor. (ed: Asus'un Computex'te tanıtacağı telefon ve tablet kırması cihazı için http://www.btnet.com.tr/27075-tablet-ve-telefon-bir-arada-padfone.html adresine bakabilirsiniz)

Tayvan’ın en başarılı mobil cihaz üreticisi HTC

HTC ilk Android tabanlı akıllı telefonunu 2008 yılında piyasaya sürmüştü. O yıldan bu zamana gelene kadar büyük gelişim gösteren şirket bu yılın ilk çeyreğinde 9,7 milyon akıllı cihaz satarak bir önceki yıl elde ettiği 3,3 milyon rakamını neredeyse üçe katladı.HTC’nin ilk tableti 7 inçlik Flyer’ın bu ay Tayvan’da ön satışlarına başlandı. 16 gigabayt belleğe sahip olan WiFi’lı tablet, iPad'e benzer şekilde 499 dolardan satışa sunuldu. HTC, iPad’in aksine daha küçük ekranlı ürünlerden yana tavır aldı. Şirkete göre daha küçük tablet, “daha hafif ve daha yönetilebilir” demekmiş, 7 inçlik tabletlere yönelmelerinin sebebi de buymuş.

Acer ve Asus daha düşük fiyat stratejisi uygulayarak 10,1 inçlik tabletleri için 450 ila 500 dolar arasında fiyat biçmişti.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun