Bilişim 09 MAYIS 2012 / 10:50

Taşınabilir pil hücresi cebinizi tek seferde 14 kez şarj edecek

Taşınabilir pil hücresi cebinizi tek seferde 14 kez şarj edecek

Fuel Cell olarak da bilinen, enerjisi bitince içine alkol doldurup şarj edebildiğiniz enerji sistemleri nihayet yıllardan sonra kendine mantıklı bir kullanım şekli bulabildi. Fuel Cell. Sanırım fikrin ilk ortaya çıktığı zamandan beri aradan 7-8 yıl kadar zaman geçti. Bu teknolojiyi kullanan cihazlar, saf alkolle dolu küçük tüplerden enerji sağlayacaklardı. Böylece piliniz bittiğinde saatlerce şarj olmasını beklemek yerine yeni kartuş doldurup devam edecektiniz.

Cep telefonlarının, dizüstü bilgisayarların hep bu yeni sistemle enerji sağlayacağı öngörülüyordu. Olmadı.

Olmadı ama, yurt dışında her türden elektronik oyuncağı bir arada  bulabileceğiniz Brookstone mağazaları nihayet bu teknoloji için mantıklı bir kullanım alanı bulmuş gibi görünüyor.

Brookstone mağazalarında satılacak olan ve Liliputian Systems tarafından geliştirilen bu oyun destesi büyüklüğündeki yeni şarj cihazı, kibrit kutusu ölçüsündeki yakıt hücreleriyle çalışacak ve bir yakıt hücresiyle ortalama bir akıllı telefonu 10-14 kez şarj edebilecek.

Üstelik cihazın sadece akıllı telefonları değil, USB ile bağlayabileceğiniz her şeyi şarj edebileceği belirtiliyor. Aygıtın yıl sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Cihazın bedeli tahminen 100-200 dolar, güç kartuşlarının tanesi 3-5 dolar arasında olacak. Detayları yukarıdaki adreste bulabilirsiniz.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun