Bilişim 21 KASIM 2012 / 16:17

Symantec geleceğin bulut güvenliği haritasını çizdi

Symantec geleceğin bulut güvenliği haritasını çizdi

Symantec, bulut bilişime dair güvenli, çevik ve verimli bulut çözümlerini açıklarken, önümüzdeki beş yıl şirketler bulut, sanallaştırma ve mobil bilgi işlemin bütünleşik olduğu bir BT dünyasında faaliyetlerini sürdürecekler. 

Günümüzde bulut bilişim sektörü hızla değişiyor. Symantec tarafından özel ve hibrit bulut yerleştirme modelleri üzerinde yapılan bir araştırmaya göre küresel alanda iş bilgilerinin yüzde 23’ü bulutta saklanıyor. Devletler ya da örgütler tarafından yapılan ileri düzeydeki saldırılar daha çok yüksek kârlı veri merkezlerini ya da üst düzey bulut sistemlerini hedef alıyor. Bu güçlükler karşısında her ölçekten şirketin sağlam bir bulut bilişim yaklaşımına ve karşılaşabilecekleri zorlukları aşmalarını sağlayacak öncü iş ortaklarına ihtiyaçları vardır. Şirketlerin ihtiyaçlarını anlayan Symantec onların güvenli bir şekilde bulut teknolojilerine geçmelerini sağlıyor.

Konuyu değerlendiren Kurumsal Ürün ve Servis Grup Başkanı Francis de Souza, şirketin kurum, bilgi ve bireyleri korumak için endüstriye yön veren teknolojilerle ürettiği çözümleri ortaya koyduğunu dile getirdi. de Souza, şirketlerin bulut teknolojisinin hangi aşamasında olursa olsunlar, Symantec'ten destek görebileceklerini ifade etti.
Fujitsu Uluslararası İş Departmanı Bulut ve Stratejik Çözümler Kıdemli Başkan Yardımcısı Cameron McNaught ise “Fujitsu ve Symantec bulut bilişimin rekabet üstünlüğü, esneklik ve güvenlik sağladığı inancına sahip. Yakın zamanda Fujitsu olarak bulut hizmetleri karar vericileri arasında küresel bir araştırma gerçekleştirdik ve araştırmaya katılanlardan yüzde 76’sının bulut servislerinin güvenliğiyle ilgili endişeleri olduğunu ortaya çıkardık. Kurumların karşılaştığı zorlukların farkında olan Symantec ve Fujitsu, onların buluta güvenli bir şekilde geçiş yapmaları için el ele verdi”

dedi.

• Birbirine bağlı bulutlar, mimariler ve bulut bağlantılı çözümler

BT ağları, genel ve özel bulutlar, mobil araçlar ve diğer son kullanıcı araçları üzerindeki bilgi hacmi artıkça bulut-bazlı uygulama ve servisler de çoğalmaya devam edecek. Bu nedenle kurumlar genel ve özel bulut hizmetlerinin bir arada verildiği şirket içi ve şirket dışında barındırılan hibrit bulut ortamlarına geçmeyi sürdürüyor. Bulut hizmetleri konusunda kurumların yaşadığı karışıklıklar özellikle koruma, veri yönetimi ve kontrolü alanlarında oluyor.

• Geleceğin bulutları güvenli, çevik ve verimli

Güvenli bulut hizmetleri sayesinde şirketler müşteri ve kritik iş bilgilerini buluta taşıyabilecekler. Bulut hizmetlerinin artırılmış güvenlik, veri kontrolü ve uygunluk özelliklerinden tümüyle yararlanabilecekler. Kullanıcılar ise daha yüksek üretkenlik ve mobilden buluta erişilebilirliğe sahip olacaklar. Buna karşın bulutlar da daha yüksek seviyede ölçeklenebilirlik, kolay ödenebilirlik ve uyumluluk özelliklerini müşterilere sunacak.

• Geleceğin yeni normu: Bulut

BT dünyası bulut ve altyapısını baştan aşağı yeniden inşa edecek. Kurumlar bulutun faydalarından yararlanarak kâr elde edecekler. Yeni iş modelleri, teknoloji kullanımı ve bilgiye ulaşma yöntemleri hazır hale geldiğinde şirketler bulut teknolojisinden faydalanarak, maliyet tasarrufu ve ileri düzey koruma elde edecek. Bulut bilişim geliştikçe daha gelişmiş beceri, politika ve mimarilere ihtiyaç duyulacak. Bu doğrultuda şirketlerin BT riski ve uyumluluğu, yönetimi, veri gizliliği ve düzenlenmesi konularında yeni talepleri olacak.

Citizens Business Bank Başkan Yardımcısı ve Bilişim Kurulu Başkanı Elsa Zavala, bulut teknolojileri hakkındaki görüşlerini şu şekilde ifade ediyor:
“Citizens Business Bank olarak önceliklerimiz rekabetçi kalmak ve müşterilerimize hizmet etmektir. Bulut servislerini işimiz, iş ortaklarımız ve müşterilerimiz için büyük bir avantaj olarak görüyoruz. Symantec, deneyimiyle bulut hizmetlerine ilişkin eğitim ve entegre çözümler sunduğu gibi altyapılarımızı da güçlendirerek bulut stratejilerimizi gerçekleştirmemizi sağlıyor”
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun