Bilişim 15 NİSAN 2011 / 13:24

Suça karşı aktif önlem işe yaradı, hırsızlık oranı yüzde 26 azaldı

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kısa bir süre önce açıkladığı 2010 Faaliyet Raporu, suç oranlarına dair son dört yıla ait ilginç sonuçları ortaya çıkardı. Rapora göre halen her saat 10 evin soyulduğu Türkiye’de, 2006-2010 yılları arasında iş yeri hırsızlıkları yüzde 26 ve konut hırsızlıkları yüzde 0,7 oranında azaldı.Güvenlik güçlerinin yürttüğü etkili çalışmalar sayesinde elde edilen bu başarıda, halkın soygun gibi olumsuz durumlara karşı artık daha fazla caydırıcı önlemler alması da etkin rol oynuyor. Son dört yılda abone sayılarının yüzde 163 oranında arttığını belirten Pronet Genel Müdürü Metin Kastro, Emniyet Genel Müdürlüğü 2010 Faaliyet Raporunu değerlendirdi.

Kastro, Pronet güvenlik sistemi abonelerinin 27 binden 71 bine çıkarak 2010 yılı sonu itibari ile yüzde 163 oranında arttığını belirten Pronet Genel Müdürü Metin Kastro, abone sayılarının bugün 80 bini aştığını ve bunun pazarın yüzde 50’sini oluşturduğunu belirterek Türk halkının artık suça karşı önceden önlem alması gerektiği bilincinde olduğunu söyledi.

Her gün 234 ev ve 114 iş yeri soyuluyor

Türkiye’de halen saat başı yaklaşık 10 evin ve 5 iş yerinin soyulduğunu belirten Pronet Genel Müdürü Metin Kastro, elektronik güvenlik sistemlerinin yaygınlaşmasıyla ev ve iş yerlerine yönelik soygun vakalarının çok daha fazla azalacağına inandıklarını söyledi.

Kastro sözlerine şöyle devam etti: “Amacımız, dünyada standart haline gelen elektronik güvenlik sistemlerinin ülkemizin dört bir yanında yaygınlaşmasını sağlayarak, suç oranlarının düşürülmesine yardımcı olarak insanlarımızın güven içinde yaşamasını sağlamak. Unutmamalıyız ki düşen oranlara rağmen halen günde 234 ev ve 114 iş yeri soyuluyor. Pronet olarak 2014 yılına dek abone sayımızı 81 ilde toplam 310 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefle soygun oranlarının azaltılmasına önemli bir katkımız olacağını düşünüyorum.”