Bilişim 26 NİSAN 2011 / 08:55

Steve Jobs, iPhone’un konum izleme skandalını 10 kelimede savundu

Steve Jobs iPhone skandalını savundu

Bir haftadan beri iPhone’un konum izleme skandalı gündemi meşgul ediyor. Steve Jobs’ın bir kullanıcıya kısa da olsa bir cevap verdiği iddia edildi. Peki ama Google ve Apple gibi dev şirketler neden böyle riskli sularda yüzüyor?Henüz Apple’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Ancak MacRumors isimli sitede yer alan bilgilere göre Steve Jobs bir kullanıcıya gönderdiği e-postada özür dilemek yerine söylenenlerin yalan olduğunu ifade etti.

iPhone’larda bulunan gizli dosyaya kullanıcının konum bilgilerinin kaydedilmesinin ortaya çıkmasının ardından bir müşterinin konuyla ilgili yakındığı e-posta’ya cevap verdiği iddia edilen Steve Jobs şu sözleri sarf etti: “Evet, onlar yapıyor.(Android’i kastediyor)Biz kimseyi takip etmiyoruz. Etrafta dolaşan bilgi yanlış.”

Şu anda Amerika’daki mahkemeler hem Apple hem de Google’a ilişkin dava sürecini başlattı. Eğer bahsi geçen e-posta gerçekten Steve Jobs’tan geldiyse Apple müşterilerinin dev şirketten özür beklemeleri hayalcilikten öteye geçmez.

Apple ya da Google neden konum bilgilerini saklasın ki?

Aklınıza Amerika Birleşik Devletleri’yle ilgili komplo teorileri de gelebilir. Sadece komplo teorisi olara görüp de pratikte işlemediğini düşündüklerimiz bile Wikileaks belgelerinin ortaya çıkmasından sonra tescillenmişti. Bu ihtimali dışarıda bırakarak ekonomik değerler üzerinden gidelim.

Foursquare gibi konum tabanlı servisler hızla yaygınlaşıyor. Bu servisler üzerinden edinilen bilgiler sayesinde reklam verenlerin kullanıcıları daha anlaması ve reklamlarını yönlendirebildiği biliniyor. 2014 yılında konum tabanlı servislerin oluşturduğu sektörün 8,3 milyar dolar olması bekleniyor. Bu yılbaşında uzmanların verdiği rakamlarda Mart 2009’da ortaya çıkan Foursquare’in bugünkü değerinin 250 milyon doları aştığı belirtiliyor.

Bu sebeplerden Google ve Apple’ın kullanıcıların konum bilgilerini toplamak isteyebileceği sonucu rahatlıkla ortaya çıkıyor.

Android’lerde konum izleme kapatılabiliyor

Bazı araştırmacılar Android işletim sisteminin kurulu olduğu telefonlarda konum bilgilerinin paylaşılmasını engellemenin mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Google Location Services (Google Konum Servisleri) telefonun ayarlar kısmından da kapatılabiliyor.Google’ın ifadesine göre bu sistem haritalar, işlemler ve konum bilgilerinin kullanıldığı uygulamalar üzerindeki trafiği ölçerek telefonun daha verimli kullanılması için yapılabiliyor.

Bu bahsettiğimiz kapatabilme özelliği Apple’ın iOS işletim sisteminde bulunmuyor.

Güncelleme: Apple konuyla ilgili resmi açıklama yayınladı. İlgili haberimize http://www.btnet.com.tr/24582-apple-suclamalarini-reddetti.html adresinden ulaşabilirsiniz.
YORUMLAR
Cemal Gürel 26 NİSAN 2011 / 11:39 0 0
Bence Apple'ın derdi reklam değil. Apple iphone kullanıcılarını takip ederek potansiyel sadık müşterilerinin nerelerde daha çok vakit geçirdiğini ve bir araya geldiğini bulmaya çalışıyor. Böylece retail kanalını geliştirecek, ilgi çeken yerlerde yeni retail anlaşmaları yapacak veya dükkanlarını güzelleştirecek. Beki konum bazlı kampanyalar başlatacak. En sonunda iphone ipad alan herkese macbook satacak. Bence Apple'ın en büyük planı bu. Macbook kullanıcı sayısının artması demek uygulamadan işletim sistemine kadar gelirlerin tavan yapması demek. Jobs'un en büyük hayali bu, diğer tüm Apple oyuncakları bu hayalin gerçekleşmesi için bir araç.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun