Bilişim 01 HAZİRAN 2011 / 16:06

Steve Jobs, "iCloud" ile geri dönüyor

Steve Jobs, "iCloud" ile geri dönüyor

Apple CEO’su Steve Jobs, gelecek hafta geliştiriciler konferansında bir dizi yeni yazılımın tanıtımı yapacak. Bunlar arasında uzun zamandır merak konusu olan bulut hizmeti "iCloud" da yer alacak.Herkes buluta katılmışken şu anda dünyanın en değerli teknoloji şirketi olan Apple’ın bu konuda sessiz kalması beklenemezdi. Apple, iCloud ile Google ve Amazon’a rakip olacak hizmetler sunacak.

Konferans katılımcıları Apple’ın Macintosh işletim sisteminin son versiyonu olan Lion’ı ve mobil sistem iOS’un da geliştirilmiş sürümünü görecek. Bu arada, sağlık sorunlarını aşmaya çabalayan Jobs da mart ayından beri ilk kez kamuoyunun karşısına çıkmış olacak.

Öte yandan şovdaki ürünler hakkında detaylar, şirketin uluslararası Geliştiriciler Konferansı (Worldwide Developers Conference -WWDC-) öncesinde Apple’dan basın açıklaması geldi. (Ed: Aslında şirketin pek sık izlemediği bir yöntem.) Apple genelde amiral gemisi bir etkinliğinden önce çok fazla bilgi ve detay paylaşmamaya özen gösterir.

Müzik şirketleri ile anlaşma

Apple’ın nisan ayında ‘iCloud.com’ alan adını aldığını açıklamasından beri iCloud ile ilgili dedikodular da aldı başını gidiyor. Ancak iCloud sadece bir müzik dinleme aracı mı olacak yoksa diğer birçok şirket gibi Dropbox’ın da sunduğu şekilde depolama için daha kapsamlı bir bulut servisi olarak mı görev yapacak, henüz belli değil. Amazon ve Google ise halihazırda müzik servislerini hayata geçirdi. Ama onlar şu ana kadar büyük albüm şirketlerini bir araya getirmeyi beceremediler. Yani sadece kullanıcının sahip olduğu şarkıların dinlenebilmesinin sunumu söz konusu.Resmi olmayan açıklamalara göre ise Apple, bazı müzik şirketleri ile anlaşma yaptı. Eğer bu doğruysa, bu da Apple’ı 10 milyondan fazla üyesi ile halihazırda iyi konumlanmış bir müzik servisi olan ve henüz ABD’den erişilemeyen Spotify’ın dişli bir rakibi haline getirecek. AP'nin şirkete yakın bir kaynağından verdiği habere göre de Apple dört büyük albüm şirketi ile, kullanıcılara şarkılarını kendi bilgisayarları yerine, Apple'ın yönetimindeki sunucularda depolama konusunda görüşmeler yürütüyordu.

Jobs (yeniden) sahnede

Jobs ocak ayından beri açıklanmayan bir sağlık sorunu nedeniyle tedavi görüyor. Yatırımcılar ise bu durumdan rahatsızdı. Çünkü Jobs, şirketin arkasındaki yaratıcı güç olarak görülüyordu. Bu gerçeğin bilincinde olan Jobs da mart ayında bir haber konferansında yeni iPad modelinin tanıtımı için sahneye çıktı. Jobs'un bu konferansta da tanıtımı bilfiil kendisinin yapacak olması, onun iCloud'u Apple için yeni bir 'dönüm noktası servis' olarak gördüğünün kanıtı şeklinde nitelendiriliyor.Geçtiğimiz yıl Jobs, Mac OSX işletim sisteminin sekizinci versiyonu olan Lion’ın, hem iPad’den birçok iyi fikri Mac’a getireceğini hem de taze yeni fikirleri içinde barındıracağını açıklamıştı. Etkinlikte iPad, iPhone ve iPod touch’ın güç kaynağı olan iOS’un beşinci sürümü de tanıtılacak.

Google ve Amazon’dan farklı

iCloud, kullanıcılara şarkılarını iPhone, iPad ve Wi-Fi erişimli iPod'larına müzik transfer etmek için evdeki PC'lerine bağlanmalarına gerek bırakmayacak. Google ve Amazon da benzer servisleri hayata geçirmişti. Wall Street Journal'ın konuya yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre ise, iCloud kullanıcılara evdeki müzik koleksiyonlarını tarama ve bunu Apple işleten bilgisayarların bulutuna yükleme imkanı verecek. Böylece online depolama alanlarında her şarkıyı yüklemek için dakikalar harcama gereği ortadan kalkacak. Bu da iCloud'a Google ve Amazon.com'dan daha iyi bir hizmet sunma fırsatı sağlayacak. Apple'ın bu iCloud servisinden nasıl para kazanacağı belli değil. Ancak genel kanı bir üye kaydı planı olduğu şeklinde.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun