Bilişim 18 KASIM 2011 / 13:19

Steve Ballmer emekli olmalı mı?

Steve Ballmer emekli olmalı mı?

Dünyanın en büyük yazılım şirketi Microsoft’un başkanı Steve Ballmer, bu yıllık kurul seçimi toplantısında hisselerin yüzde 92’sini temsil eden hissedarların desteğini aldı. Yine de Ballmer’a verilen destek azalıyor.Geçtiğimiz yılki destek oranı ise yüzde 95’ti. Bu yılın yönetim kurulu seçiminde halka açık 5,4 milyara yakın hisse Ballmer lehine, 468 milyonu ise Ballmer’ın karşısında yer aldı.

Başkan Bill Gates de dahil olmak üzere Ballmer’ın tüm yöneticileri yüzde 99’dan fazla destekle yeniden görevlerine seçildi.

Microsoft, geçtiğimiz mali yılda bugüne kadarki en büyük kârını açıkladı, ama bazı hissedarların akıllarında Ballmer ile ilgili soru işaretleri olduğu da konuşuluyor. 2000 yılında CEO’luk görevini Gates’ten devralan Ballmer’ın, özellikle Microsoft’u mobil bilişim dönemine adapte etme yeteneği hissedarlarca sorgulanıyor.

Bazı hissedarlar da bu hafta gerçekleşen yıllık toplantıda Ballmer ve Gates’e soru sorabilmek için yeterince vaktin kendilerine verilmediği şikayetinde bulundu.

Geçtiğimiz mayıs ayında etkili bir risk sermayesi yatırımcısı olan ve Microsoft’taki hisse payını bir süre önce artıran David Einhorn, şirketin görünümünü olumlu bulduğunu, ama artık Ballmer’ın görevden ayrılmasının da zamanının geldiğini hissettiğini vurguladı. Bu eleştiriye Microsoft kanadından bir yanıt ise gelmedi.

Ballmer son dönemde Nokia ile yapılan anlaşmanın yanı sıra Skype'ın satın alınmasıyla önemli adımlar attı.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun