Bilişim 17 ŞUBAT 2016 / 13:42

Startup Weekend'de kazananlar belli oldu

Samsung'un, Habitat Derneği işbirliğiyle hayat geçirdiği “Bilişim Mucitleri” Projesi kapsamında düzenlenen uluslararası girişimcilik yarışması “Startup Weekend” Denizli’de gerçekleşti.

12-13-14 Şubat tarihlerinde Denizli’de gerçekleşen etkinliğe 70 kişinin katılım gösterirken, girişimcilere iş fikirlerini 48 saat süren bir maratonla şirket kurma aşamasına getirme imkanı sunuldu. 

Startup Weekend’e katılan yarışmacılar etkinliğin ilk gününde fikirlerini mentorlar ve diğer katılımcılarla paylaşarak takımlarını oluşturdular. Yazılımcı, iş geliştirici, tasarımcı gibi farklı alanlarda üyelerden kurulu yedişer kişilik 10 takım, teknoloji tabanlı iş fikirlerini mentorlar eşliğinde prototipe çevirdiler. Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır, Samsung Electronics Türkiye Kamu Sektörü Direktörü Dr. Erdem Erkul, Denizli TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Civan Sözkesen, TED Denizli Koleji Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hasan Kazdağlı, IDE Danışmanlık Kurucu Ortağı İsmet Benli’den oluşan jüri, 14 Şubat akşamı yapılan sunumlar arasından en iyileri belirledi.

“Farm2Smart” iş modeli birinci oldu

48 saat süresince çok az uykuyla iş modellerini geliştiren takımlar, ara ara düzenlenen eğitim ve sunumlarla da desteklendi. Jüri oylarıyla yarışmanın birincisi, tarımda doğru sulama yöntemiyle su israfının önüne geçmeyi hedefleyen “Farm2Smart” iş modeli oldu. Çiftçilerin tarlalarına kuracakları sensörler aracılığıyla toprağın ve ürünün su değerlerinin ölçülmesi ve mobil bir uygulama ile çiftçinin bilgilendirilmesi esasına dayanan iş modeli, tarlaların ihtiyaçtan fazla sulanmasını engelleyerek su tasarrufu yapılmasını hedefliyor.

Girişimciler, etkinlik boyuncaMustafa Özçilingir, İdil Şerifoğlu, İsmail Metin, Özümcan Demir, Beril Yılmazer, Ahmet Gözüaçık, Onur Can Sert, Barış Okur, Burcu Gökgöz ve Kubilay Güler gibi mentorlarla çalışma olanağına kavuştu.
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-bülten Listemize Kaydolun